Erdoğan'dan Erkan Yolaç için taziye mesajı Erdoğan'dan Erkan Yolaç için taziye mesajı

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart'ta doldu. Yeni başkanı belirlemek için Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi sandık başına gitti.

Ancak ilk 28 tur oylamada hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadı. 29. tur oylamada da salt çoğunluk sağlanamaması nedeniyle seçime 30. tur oylamayla devam ediliyor.

En Çok Oyu Alan İki Aday Yarışta

Son oylamada en yüksek oyu alan iki aday, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk oldu. Kerkez 141, Şentürk ise 116 oy aldı. Seçime katılım 322 olarak kayıtlara geçerken, 13 boş oy kullanıldı, 52 oy da geçersiz sayıldı.

Seçim Sistemi ve Sonraki Aşamalar

Yargıtay Başkanlığı seçiminde, üye tam sayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor. Salt çoğunluk sağlanamadığı durumlarda, en çok oyu alan iki aday ikinci turda yarışır. İkinci turda da salt çoğunluk sağlanamaması halinde, en çok oyu alan aday Yargıtay Başkanı seçilir.

Yargıtay'a Yeni Başkan Seçilecek mi?

Yargıtay'ın yeni Başkanı kim olacak? Seçimlerin ne zaman sonuçlanacağı? Bu soruların cevabı, önümüzdeki turlarda ortaya çıkacak.

Editör: Kazim Bozkurt