Yeni Yargı Paketi'nin Meclis gündemine gelmesiyle birlikte af yasası ve infaz düzenlemesi konuları yakından takip ediliyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamalarına göre, paketin detayları üzerinde çalışmalar devam ediyor ve Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerin yapılması bekleniyor. Peki, 8. Yargı Paketi af çıkacak mı? İnfaz düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek? İşte son durum ve detaylar:

GDZ Elektrik Duyurdu! 23 Nisan'da Manisa'nın Üç İlçesinde Planlı Kesinti! GDZ Elektrik Duyurdu! 23 Nisan'da Manisa'nın Üç İlçesinde Planlı Kesinti!

Yargı Paketi Meclis'ten Geçti mi? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

8. Yargı Paketi, Adalet Komisyonu'nda kabul edildikten sonra Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek. Bu paket, hızlandırılmış yargı süreçleri ve hak arama yollarının genişletilmesi gibi önemli düzenlemeler içeriyor. Ayrıca emeklilere bayram ikramiyesinin artırılması gibi maddeler de paket kapsamında yer alıyor.

Af Yasası ve İnfaz Düzenlemesi Var mı?

Yeni Yargı Paketi'nde ceza hukukunda önemli değişiklikler öngörülüyor. Özellikle uzun süren yargılamalara son verilmesi, cezasızlık algısının önlenmesi amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılması planlanıyor. Ayrıca, adli para cezalarının alt ve üst sınırlarında artışlar öngörülüyor ve hükümlülere otomatik vasi atanması uygulamasına son verilecek.

Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi

Yeni düzenlemeyle birlikte kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili kurallar yeniden düzenleniyor. Sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verilerin saklanması ve işlenmesi konusunda belirli kurum ve kuruluşlara yetki veriliyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ