9 EYLÜL- TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararının ardından Anayasa Mahkemesi ile yaşanan yargı krizinin araştırılması önergesi, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, AK Parti'nin sivil anayasa vaadinde bulunmasına rağmen Anayasa'ya uymadığını savundu. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmamasının kendini inkar etmek anlamına geldiğini belirtti. Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, anayasaların toplumsal barışın teminatı olduğunu ifade ederek, eğer mahkeme kararlarının sadece ilgili partiler tarafından alkışlandığını belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin yargı vesayeti durumuna düşebileceği uyarısında bulundu.

Akşener 25 adayı Çarşamba günü açıklayacak Akşener 25 adayı Çarşamba günü açıklayacak

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, anayasa ve insan hakları ihlali durumunda tüm partilerin etkilenebileceğini ifade etti. İYİ Parti Milletvekili, Yargıtay'ın kararına karşı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na dosyayı itirazen göndermesi gerektiğini söyledi.

HEDEP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş, ülkede 15 Temmuz sonrası OHAL kararı ile bir darbe yaşandığını, bu durumun fırsatçı bir iktidar tarafından kullanıldığını belirtti. Beştaş, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasında yaşanan krizin yeni olmadığını ve bu krizi zaten yaşadıklarını ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ