Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Temsilciler Meclisi, yabancılarla ilgili dış istihbarat toplama konusunda yetkilendirmelerin devamını sağlayan FISA tasarısını beş yıl yerine iki yıl uzatılması şartı ile onayladı.

Kapiya Katliamı'nda öldürülen 71 sivil anıldı Kapiya Katliamı'nda öldürülen 71 sivil anıldı

19 Nisan'da bir önceki yetkilendirme süresi dolacak olan FISA yasasının 702. maddesini yeniden aktive eden yasa tasarısı, 147 "hayır" oyuna karşı 273 "evet" oyuyla Temsilciler Meclisi'nden geçti. Yasalaşması için bir sonraki aşama olan ABD Senatosu'na gönderilen tasarının Senato'nun iki kanadından da destek görmesi bekleniyor.

ABD vatandaşlarının anayasa ile verilmiş mahremiyet hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle eleştirilen FISA, son beş ayda üç kez oylamaya sunulmuş ancak yeterli çoğunluğa ulaşılamamıştı. Buna karşın ilki New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırıların ardından 11 Eylül 2001'de çıkarılan yasanın uzatılması gereği, Beyaz Saray istihbarat şefleri ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi yetkilileri tarafından defalarca hatırlatıldı.

Öte yandan bazı Kongre üyeleri, FBI dahil istihbarat kurumlarının denetleme yetkilerini birçok kez uygunsuz şekilde kullandığını ve bu yetkiyi suistimal ettiğini belirterek FISA'nın 702. bölümünün yeniden düzenlenmesi gerektiğini gündeme getirmişti.

Kaynak: AA