Gebze Köşklü Çeşme’de üstyapı çalışmaları sürüyor Gebze Köşklü Çeşme’de üstyapı çalışmaları sürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Türkiye'de yaşayan yabancı sayısının en az 4 milyon 924 bin 233 olduğunu açıkladı. Gökce, Göç İdaresi Başkanlığı'nın güncel verilerini paylaşarak, "3 milyon 246 bin 178 yabancı 'geçici koruma', 33 bin 246 yabancı 'uluslararası koruma' statüsünde Türkiye'de yaşıyor. Bunun yanında 1 milyon 122 bin 468 kişi ise ikamet izniyle Türkiye'de hayatını sürdürüyor" dedi.

Çalışma İzni Sahipleri ve Vatandaşlık Alanların Sayısı Artıyor

Gökce, çalışma ve sosyal güvenlik verilerine göre 2021'de 168 bin 103 kişinin "çalışma izni" sahibi olduğunu belirtirken, İçişleri Bakanlığı'nın 2016 - 2021 arasındaki faaliyet raporlarına göre 354 bin 238 kişiye de vatandaşlık verildiğini aktardı.

Türkiye'de Yasal Yaşayan Yabancılar İzmir Nüfusunu Geçti

Gökce, Türkiye'de yasal olarak bulunan yabancıların toplam nüfusunun İzmir nüfusundan daha büyük olduğuna dikkat çekti. Eğer yabancılar tek bir yerde yaşasaydı, bu şehrin Türkiye'nin en büyük üçüncü şehri olacağını vurguladı.

Yabancıların Kullandığı Konut Sayısı ve Düzensiz Göçmen Durumu

İBB Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye genelinde yabancıların 1 milyon 518 bin 462 konut kullandığını belirterek, düzensiz göçmen sayısının tam olarak bilinmediğini ancak uzman tahminlerine göre 2-3 milyon arasında olduğunu ifade etti. Bu rakamların eklenmesiyle Türkiye'de yaklaşık 8 milyon yabancının yaşadığını söyledi.

Gelecekte Türkiye'yi Bekleyen Zorluklar

Gökce, dünya genelindeki göçmen ve sığınmacı sayısının artmasıyla Türkiye'nin gıda, barınma, güvenlik ve demografik değişim tehditleri ile karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti. Akılcı politikaların önemine vurgu yaparak, şehir yönetimlerinin demografik, kültürel ve mekansal değişime uygun politikalar üretmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ