Meta, WhatsApp kullanıcıları için asgari yaşı 16'dan 13'e düşürdü. Bu değişiklik, şubat ayında duyurulmuştu ve dün yürürlüğe girdi.

Smartphone Free Childhood adlı kampanya grubu, bu hamlenin "büyük teknolojinin çocuklarımı korumak için daha fazlasını yapmasına yönelik artan ulusal talep karşısında uçup gittiğini" savundu.

Grup tarafından yapılan açıklamada, "Resmi olarak 12 yaşın üzerindeki herkesin platformlarını kullanmasına izin vermek (bugünden önce asgari yaş 16 idi) çocuklar için güvenli olduğu mesajını veriyor. Ancak öğretmenler, ebeveynler ve uzmanlar çok farklı bir hikaye anlatıyor. Toplum olarak, teknoloji devlerinin hissedar kârlarını çocuklarımızı korumanın önüne koymalarından bıktık." ifadelerine yer verildi.

Meta: Yaş Sınırı Uyumluluk ve Güvenlik

Meta ise değişikliğin yaş sınırını çoğu ülkedeki yaş sınırıyla uyumlu hale getirdiğini ve platformda çocukların korunması için birçok önlemin bulunduğunu savundu.

Meta'dan Yeni Güvenlik Özellikleri

Meta, bu hafta Facebook ve Instagram'ın da sahibi olduğu Meta, kullanıcıları, özellikle de gençleri "sextortion" ve mahrem görüntü istismarından korumak için tasarlanmış bir dizi güvenlik özelliğini açıkladı.

Huawei yeni işlemcisiyle sahalara dönüyor Huawei yeni işlemcisiyle sahalara dönüyor

Instagram'da, 18 yaşın altındaki kullanıcılar için varsayılan olarak açık olacak ve çıplaklık içerdiği tespit edilen kullanıcılara gönderilen görüntüleri otomatik olarak bulanıklaştıracak bir filtre olan "Çıplaklık Koruması" adlı bir özelliğin testlerine başlanacağını doğruladı.

Kullanıcılar çıplak görüntüler aldıklarında, yanıt verme konusunda baskı hissetmemelerini isteyen bir mesaj ve göndereni engelleme ve sohbeti bildirme seçeneği de görecekler.

Editör: Kazim Bozkurt