Haber / Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU

Uzun bir süredir gündemde olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuna merak sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “EYT konusunu 2023 yılına girmeden neticelendirmiş olacağız” açıklaması yaparken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de, EYT yasasından yararlanacak kişi sayısının 1.5 milyondan 1.8 milyona yükseldiğini söylemişti. İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı Doğan Türker, 9 Eylül WEB TV’ye özel açıklama yaparak, milyonlarca kişinin adeta dört gözle beklediği EYT yasasının kendileri için çıktığını ve geri dönüşün olmadığını söyledi.  

‘KÖKTEN ÇÖZÜLECEK’

AKP iktidarının ve bakanların EYT’yi bekleyen vatandaşlara söz verdiklerini ve sözlerinden dönmemeleri gerektiğini dile getiren Türker, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuya açıklık getirdi. Aralık ayında çözüme kavuşturacağız dedi. EYT çıkacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bize söz verdiler. Erdoğan, ‘Kökten çözeceğiz’ dedi. Bu ne demek? Konu masada kalmayacak.  Biz, konunun takipçisiyiz. EYT yasasının geri dönüşü yok, kökten çözülecek” ifadelerini kullandı. 

2 MİLYONU BULACAK 

Yasada yaş sınırının olacağı iddiasına ise Türker, “Bizim adımız zaten ‘yaşa takılanlar’ Yaş sınırını getirerek, yaşa takılma problemimizi nasıl çözecekler? Biz, bunu kabul etmiyoruz. Böyle bir şey olursa, daha çok mağduriyet yaratırlar” şeklinde konuştu. Yasadan yararlanacak olan kişi sayısının sürekli arttığına dikkat çeken Türker, “Eksik günlerinin dolması ve borçlanmaların tamamlanmasıyla, EYT’li vatandaşlarımız sayısı artıyor. Yılbaşına kadar EYT yasasını bekleyen 2 milyon vatandaşımız olacak” dedi.