Yıldırım'dan çılgın proje mesajı

Yıldırım, İzmir'in 'çılgın projesi' Körfez Geçiş Projesine değinerek, "Her türlü hazırlığımızı yaptık, proje hazır, talipleri de hazır. İzmir'in hazır olmasını bekliyoruz."dedi.

Yıldırım'dan çılgın proje mesajı

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'de düzenlenen Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım Programı'nda yaptığı konuşmada, İzmir'in 'çılgın projesi' Körfez Geçiş Projesine değinerek, "Her türlü hazırlığımızı yaptık, proje hazır, talipleri de hazır. İzmir'in hazır olmasını bekliyoruz."dedi.

"Alsancak, Göztepe stadı yapılıyor Karşıyaka da yapılacak"


İzmir'de Halkapınar - Otogar metrosuna da bu sene başlayacaklarını kaydeden Yıldırım, Bakanlar Kurulu kararının yayınlandığını, Halkapınar'dan otogara kadar metronun yapılacağını ifade etti.

Yıldırım İzmir'in 'çılgın projesi' Körfez Geçiş Projesine değinerek, "Her türlü hazırlığımızı yaptık, proje hazır, talipleri de hazır. İzmir'in hazır olmasını bekliyoruz. İzmir ne zaman 'buyurun projeyi yapın' derse projeye başlayacağız. Çünkü bizim statlardan ağzımız yandı. İzmir'e stat yapmak için adeta ot yoldurdular. Maalesef çeşitli engellemeler bugün de devam ediyor. Ama inatla işin arkasındayız. Alsancak, Göztepe yapılıyor. Karşıyaka da yapılacak. Hiç merak etmesin Karşıyakalılar." diye konuştu.

Yıldırım konuşmasının sonunda yerli otomobilde, istihdam seferberliğinde olduğu gibi Nefes Kredisinde de Türk üreticisine destek veren TOBB Başkanı'na ve bütün oda borsa başkanlarına, TOBB camiasına teşekkür etti. Ayrıca memleket için bu hayırlı işte elini taşın altına koyan, "biz de varız" diyen kamu bankaları, katılım bankaları ve özel sektörün "cesur, genç bankası" DenizBank'ı da tebrik eden Yıldırım "Gönlümüz isterdi ki daha çok özel banka bu kervana katılsın. Ama onlar pişman olacaklar. Fırsatı kaçırdık diye bir dahaki fırsatın gelmesini bekleyecekler." şeklinde konuştu.

https://youtu.be/vokLpxoDEnc

İzmir yatırımları


Başbakan Binali Yıldırım, İzmir gibi dünya şehrinde özellikle hava ulaşımında geçmişle kıyaslanmayacak derecede önemli bir gelişme sağlandığını, Türkiye'nin en modern terminallerinden biri olan iç hat terminalini 18 ayda yaptıklarını dile getirerek, şöyle devam etti: "Yapamazsınız, edemezsiniz, diyorlardı. Toplam yolcu kapasitesi 25 milyona ulaştı. Dış hatlarda artış var, daha da artacak. Dış hatları yeterli bulmuyoruz. Ama 2000 yılına göre yüzde 400 artış sağlandı, sadece geçen yıl 11 milyon dış hatlarda yolcu trafiği oldu. Adnan Menderes Havaalanı'ndan 3 kıtada toplam 28 ülkede 70 noktaya uçuş var.

16 senede İzmir'e 410 kilometre bölünmüş yol yaptık, hizmete aldık. Böylece İzmir'in bölünmüş yol uzunluğu iki katının üzerine çıktı, 810 kilometreye çıktı. İzmir'in bütün illere bölünmüş yol bağlantısı var. Artı İzmir'den İstanbul'a otoyol yapıyoruz. Sene sonunda inşallah bitirmiş olacağız, 'gelecek sene sonuna da kalmayacak' diyor Ulaştırma Bakanımız. Böylece İzmir - İstanbul arası 2 saat 50 dakika. Hayal değil. Bursa'ya kadar olan kısmı bitti zaten. İstanbul'dan çıkıyor İstanbullular, iskender için 45 dakika Bursa'nın göbeğindeler. Nereden Anadolu yakasından. Anadolu yakasından Atatürk Havalimanı'na bile o kadar sürede gidemezsiniz. Ulaşımın ne hale geldiğini görün. Ulaşım ve altyapı bakımından Türkiye 15 senede tam 20 kademe atladı. 30. sıradan 9. sıraya geldi. Dünyada altyapı yol ağı gelişmişlik sıralamasında 9. sıraya geldi. Amacımız Türkiye'yi dünyanın 10. ülkesi yapmak, ulaşımda altyapıda zaten olmuşuz, hazırız, diğer alanlara bakmamız lazım."

 
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 15:09
YORUM EKLE