İzmir'de toz taşınımı kirliliği

Batı kesimlerinde kuvvetli hava akımları ile taşınan Kuzey Afrika kaynaklı toz oluşumunun yarın sabahın ilk saatlerinden itibaren etkili olması bekleniyor.

İzmir'de toz taşınımı kirliliği
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nün uyarısını yaptığı toz taşınımı İzmir'de etkili oldu. Araçların üstü gece çiseleyen yağmurla birlikte çamurla kapanırken, bu durum en çok oto yıkamacıların yüzünü güldürdü.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nün hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinin düşmesi gibi olumsuzlukların yaşanacağı konusunda uyarısını yaptığı toz İzmir etkisini gösterdi. Kentteki araçların üstü, gece çiseleyen yağmurla birlikte sarı çamurla kaplandı. Görüş mesafeleri de bazı bölgelerde sürücüleri zorlayacak şekilde düştü.

https://youtu.be/eZd-7rD62X8

Meteorolojinin tahminlerine göre yaklaşık 5 saat etkili olan toz  nedeniyle insanlar nefes almakta da zorlandı. Toz  nedeniyle çamur yağması ise en çok oto yıkamacıların işine yaradı. Alsancak'ta oto yıkama işiyle uğraşan Mehmet Karagök, toz nedeniyle çamur yağmasından dolayı işlerinin arttığını belirterek, Araçların üstü bu tozla kaplandı. İşlerimiz bu yüzden arttı. Sabahtan beri birçok araç yıkadım. Böyle durumlar bize yarıyor dedi.

TOZ TAŞINIMI NEDİR


Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika (Sahra çölü), Asya (Gobi ve Taklamakan), Arabistan Yarımadası, Güney Amerika ile Avustralya'da bulunan çöllerdir. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir. Göreceli olarak daha büyük olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının yakınlarında çökerken, küçük olanlar ise binlerce kilometre yol kat edebilmektedir. DHA
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER