"Hesabını soracağız"

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırı İzmir’de protesto edildi. CHP İl Örgütü'nün düzenlediği protesto eylemine Konak Meydanı’nda binlerce İzmirli katıldı.

Haber/ Gökçe ADAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığı da Kılıçdaroğlu'nun uğradığı saldırıyı kınamak ve lanetlemek için Konak Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, CHP İzmir milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, sendika temsilcileri ve çok sayıda İzmirli vatandaş katıldı. Açıklamada, Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya istifa çağrısında bulunuldu.

“Hesabını soracağız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Genel başkanımıza daha önce Artvin’de bir saldırı yapıldı. Defalarca saldırıldı, PKK’lılar saldırdı yobazlar saldırdı. Bu memlekette kardeşlik, demokrasi, Mustafa Kemal, barış, emek, mücadele etmeyi gerektirir ve her seferinde bedel ödetir. Biz bedel ödedik. Biz bedel ödemekten korkmuyoruz. Bilmedikleri bir şey var; biz tohumuz, bir gider bin geliriz. Biz o bedeli ödemeye hazırız, çünkü biliyoruz ki önümüz aydınlık, önümüz pırıl pırıl bir gelecek var. Ve oraya hep beraber el ele, kol kola yürüyeceğiz. Bunları da yanlarına bırakmayacağız elbet hesabını soracağız” açıklamasını yaptı.

“Bunu yapanlar namussuzdur”

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ise “Artvin’de PKK teröristlerinin saldırısına maruz kalmış bir insana, Çubuk’ta şehit cenazesinde kalkan eller namussuzlarındır. Bu alçakça saldırıyı İYİ Partililer olarak lanetliyoruz. İzmir’den, bu şehirden bu ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; her siyasetçinin idealleri ve hedefi vardır. Siz muradınıza ermiş olabilirisiniz, saraylara kavuşmuş olabilirsiniz, ama bizler bu vatanı sevenler olarak siz muradınıza erdiniz bizim kardeşlik umudumuzu sonsuza kadar taşıyacağız” diye konuştu.

“Provakasyon değil örgütlü eylem”

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının şehit ailesine saygısızlık olduğunu dile getiren CHP İzmir İl Başkanı Yücel, şöyle konuştu:“Yapılan sıradan bir saldırı, sıradan bir provokasyon değildir. Bu son derece örgütlü bir eylemdir. Bu hain saldırı ülkemizin demokrasisine ve iç huzuruna yapılmış bir saldırıdır. Bunun azmettiricileri bellidir. Gazetelerde kimler CHP’yi hedef göstermişse, bir takım operasyon kanallarında genel başkanımıza kimler idam tehditlerinde bulunduysa, kimler CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması yönünde talimat verdiyse, meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki eserimden biri dediği CHP’ye kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa sorumlular onlardır. Zehirli dilin sahipleri yapılan bu hain saldırıda pay sahibidir. Askerimize kurşun sıkarak ülkeyi bölme gayretinde olan hainlerle attıkları manşetlerde bölmeye çalışan edepsizler aynı emperyalist düzene hizmet ediyorlar. Bizler CHP’nin her bir üyesi olarak bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya devam edeceğiz.”

Siyasetçileri sağduyuya davet ettiğini belirten Yücel, “ Basit siyasi menfaatler için ülkemizin birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Bu saldırının ardından güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdır. Bu olayın failleri bellidir. Güvenlik zafiyetine yol açanlar hakkında derhal gerekenler yapılmalıdır. Ankara valisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce sarf ettiği sözler dikkate alınarak derhal istifa etmeliler, o koltukları boşaltmalıdırlar. Milli Savunma Bakanına da bir sorumuz var; genel başkanımızı linç etmek isteyen, o evi yakın diyen hainlere dönüp de mesajınızı verdiniz demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajı vermiştir? Savunma bakanının kurduğu bu cümle nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj, kimlerin değirmenine su taşıdığı bellidir. Bizler Kuvai Milliye’nin devamı olan CHP’yiz, bizler bu vatanı sahipsiz bırakmayacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER