banner112
banner111

Egeli gençlerden 'Barınamıyoruz' eylemi

İzmir'de üniversite öğrencileri, yetersiz devlet yurtlarına ve fahiş ev kiralarına dikkat çekmek için başlattıkları "Barınamıyoruz, geçinemiyoruz, sokaktayız" eylemini Ege Üniversitesi’nin önünde sürdürdü.

İzmir'de bir grup öğrenci, barınma sorununa dikkat çekmek için bu kez Ege Üniversitesi’nin ana kapısı önünde toplandı. "Barınamıyoruz, geçinemiyoruz. Hakkımızı alacağız" yazılı pankart açan öğrenciler, kiralara üst sınır getirilmesi, öğrenci burs ve kredi fiyatlarının yükseltilmesi ve özel yurtların kamulaştırılması gibi taleplerini yineledi.

İktidarı da eleştiren öğrenciler, üniversite kapısı önünde şu açıklamayı yaptı:

"Geçinemiyoruz. Niteliksiz olan yurtlar için bizden 400 lira alıp 200 lira ile geçinmemizi bekleyenlerden hesap sormak için mücadele ediyoruz. Öğrencinin borcunu silmeyip eğitim sistemine yatırım yapmayanlar, New York'ta milyon dolarlık kulelerin açılışını yapıyor. Geri ödemeli 650 lirayı bize çok gören, "Gözünüze dursun" diyenlerin 1.150 odalı saray fanuslarında yaşarken bir günlük masrafı, binlerce öğrencininkine eşit. Üniversiteliler geçinemiyor.

Vazgeçmeyeceğiz

Gözaltına alınırken bir arkadaşımızın parmağı kırıldı. İzmir'de götürüldüğümüz hastane önünde ters kelepçe ile yerlerde sürüklendik, tekmelendik. Meşru taleplerimizden dolayı hedef gösterenler, ailelerimiz üzerinden baskı kurup mücadelemizden vazgeçirmeye çalışanlar, bizim 127 kişi değil milyonlar olduğumuzdan haberdar değiller. Tüm bunların, sarsılmakta olan iktidarın korkusunun yansıması olduğunu biliyoruz. Barınma hakkımız için sokaklardayız, mücadelemizi büyütüyoruz. Vazgeçmeye niyetimiz yok. "Bunlar sözde öğrenci" diyenler, bizim 650 lira ile geçinmemizi bekleyenlerdir. "Bunlar terörist" diyenler, bizleri 1.500 TL kira vermeye mecbur bırakanlardır. "Bırakın, yurdu var" diyenler, bizi yurtsuz bırakanlardır. Bunları söyleyenler, vergilerimizle birkaç maaş birden alanlar, saraydan tasarruf önerilerinde bulunanlar, makam araçlarıyla, uçaklarıyla bize "650 lira gözünüze dursun" diyenlerdir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 14:58
YORUM EKLE