Türkiye'de elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. TOGG'un ardından Türkiye'nin ikinci yerli elektrikli araç markası olarak lanse edilen VERY, Go Green Fuarı'nda TOGG ile yan yana gösterilecek.

TOGG'dan sonra ikinci yerli elektrikli araç

VERY, elektrikli araç ve mobilizasyon sistemleri alanında ürün ve yazılım geliştirmek üzere kurulan teknoloji şirketi EVRY ekibi tarafından 300 günde geliştirildi. Türkiye pazarı için tüm onay sürecini tamamlayan VERY'nin Avrupa tip onayları, R85 ve sertifikasyon süreci ise devam ediyor.

4 farklı segmentte üretilecek

VERY, 4 farklı segmentte birer adet üretildi. Bu segmentler şu şekilde:

CITY: A segmenti
SUV: B segmenti
SEDAN: C segmenti
COUPE: D segmenti
2025'te seri üretime geçecek

Şu anda üniversitenin 400 metrekarelik hangarında üretilen VERY'nin seri üretimi için planlan tarih ise 2025. 2025 yılı sonuna kadar Bursa Gemlik'te tamamlanması planlanan fabrika ile ilk etapta yıllık 10 bin araç üretim kapasitesi hedeflediklerini açıklayan EVRY Teknoloji kurucu ortağı ve Makine Mühendisi Yosun Karasu, 2024 yılı için 800 araç siparişi aldıklarını belirtti.

800 adet sipariş aldı

Elektrikli küçük araçlarda bataryaların ortalama 10 Kw olduğunu söyleyen Karasu, kendilerinde ise en küçük paketin 11 Kw’a çıkarıldığını ifade etti. Bunun da menzil karşılığı bulunduğunu belirten Karasu, “Biz 300 kilometreleri görebiliyoruz” dedi. Karasu, paketin içeriğine bağlı olarak aracın bugünkü ortalama satış fiyatını 25 bin dolar olarak açıkladı.

İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda  2030 hedeflerini duyurdu! İş Bankası karbonsuzlaşma yolunda 2030 hedeflerini duyurdu!

Kaynak: Gazete Duvar