Gençlik ve Spor Bakanlığı, yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz (vergisiz telefon) ve internet desteği sağlayacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yükseköğretim öğrencilerine yönelik olarak teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesine ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğ, yükseköğretim öğrencilerine bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanmasının usul ve esaslarını belirlemektedir. Tebliğ, 1 Kasım 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Teknolojik Cihaz Desteği (vergisiz telefon) Nedir ve Kimler Yararlanabilir?

Tebliğ kapsamında, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açıköğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği verilecek. Teknolojik cihaz desteği, vergiler dahil nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirası’nı aşmayan mobil telefon cihazları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarında kullanılabilecek. Teknolojik cihaz desteği tutarı, her öğrenci için en fazla 5 bin 500 Türk Lirası olacak.

Teknolojik Cihaz Desteği (vergisiz telefon) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknolojik cihaz desteği(vergisiz telefon) başvuruları, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden yapılacaktır. Başvuru sahipleri, bilişim sisteminde yer alan başvuru formunu doldurarak, teknolojik cihaz satın aldıklarına dair fatura bilgilerini ve diğer gerekli belgeleri sisteme yükleyecekler. Başvurular, Bakanlık tarafından değerlendirilecek ve onaylanacak olup, onaylanan başvuruların sonuçları bilişim sistemi üzerinden ilan edilecek. Onaylanan başvuru sahiplerine, teknolojik cihaz desteği tutarı, Bakanlık tarafından belirlenen banka hesaplarına aktarılacak.

Eski Bakan Şükrü Yürür, son yolculuğuna uğurlandı Eski Bakan Şükrü Yürür, son yolculuğuna uğurlandı

İnternet Desteği Nedir ve Kimler Yararlanabilir?

Tebliğ kapsamında, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açıköğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere bir yıllık internet desteği sağlanacak. İnternet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10, yıllık 120 gigabayt olarak verilecek.

İnternet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet desteği başvuruları, Gençlik ve Spor Bakanlığı bilişim sistemi üzerinden yapılacak. Başvuru sahipleri, bilişim sisteminde yer alan başvuru formunu doldurarak, internet hizmeti aldıkları operatör bilgilerini ve diğer gerekli belgeleri sisteme yükleyecekler. Başvurular, Bakanlık tarafından değerlendirilecek ve onaylanacak olup, onaylanan başvuruların sonuçları bilişim sistemi üzerinden ilan edilecek. Onaylanan başvuru sahiplerine, internet desteği, Bakanlık tarafından belirlenen operatörler aracılığıyla sağlanacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ