Araştırmaya katılanların yüzde 79'u, Türklere özgü olan bozkurt işaretinin Avusturya'da yasak olmasına tepkili. Yüzde 21'i ise bu yasağı doğru buluyor. Araştırmada Türklerin Avrupa'daki varlığı da irdeleniyor ve katılımcıların yüzde 67.3'ü, Avrupa'da yaşayan Türklere karşı ırkçı bir tutumun var olduğunu söylüyor. Yüzde 32.7'sine göre ise Avrupa'da böyle bakış açısı yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye-Avusturya maçında yaşanan olaylardan sonra şampiyonayı takip etmek için Almanya'ya gidecek olması, Türk halkının yüzde 72.8'i tarafından memnuniyetle karşılanıyor ve Erdoğan'ın takımına ve ülkesine sahip çıktığını göstermeye gittiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 27.2'si ise bu kararı yanlış bulduğunu ifade ediyor ve Erdoğan'ın Avrupa şampiyonasına gitmek istemesinin olayları daha da artıracağını düşünüyor.

ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ

Büyükşehir'de olay: Memurlar ile güvenlik arasında arbede çıktı Büyükşehir'de olay: Memurlar ile güvenlik arasında arbede çıktı

Türkiye genelinde 2962 kişinin katıldığı ve 4-5 Temmuz tarihleri arasında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile 'Areda Survey'in Profil Bazlı Dijital Paneli' kullanılarak gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA