Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı İbrahim Okan Özkan, ekonomideki krize karşı kesin çözümün Üretim Devrimi olduğunu belirtti. Özkan, kısa vadeli çözüm olarak asgari ücrete acilen zam yapılması gerektiğini ifade etti.

EMİNÖNÜ’NDE ASGARİ ÜCRET EYLEMİ

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanlığı, milyonlarca asgari ücretlinin kötü ekonomik koşullara terk edilmesine dikkat çekmek amacıyla Eminönü Yeni Camii önünde bir basın açıklaması yaptı. Etkinlikte "Ara çözüm: Asgari ücrete zam; Kesin çözüm: Üretim Devrimi" yazılı pankart açıldı. Vatandaşlar, "Geçinemiyoruz" sloganlarıyla açıklamaya destek verdi ve alkışlarla eylemi destekledi.

VERGİ ADALETİ VE İNSANCA YAŞAM TALEPLERİ

Açıklama sırasında, "Vergide adalet istiyoruz", "Asgari ücret insanca yaşam", "Fatura halka çıkarılamaz", "Krize çözüm üretim devrimi" gibi sloganlar atıldı. İbrahim Okan Özkan, grup adına yaptığı konuşmada Türkiye’nin ekonomi yönetiminin Batılı finans merkezlerine ve Londra tefecilerine teslim edildiğini söyledi.

EKONOMİ POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Özkan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve geldiğinden bu yana ekonomik krizin faturasını vatandaşın sırtına yüklediğini belirtti. "Talebi baskılayarak enflasyonu kontrol altına alma anlayışı, fakiri daha fakir, zengini daha zengin yapmaktadır," dedi.

Sahipsiz hayvanlara yönelik teklif TBMM'de Sahipsiz hayvanlara yönelik teklif TBMM'de

GÜNLÜK ZAMLARLA MÜCADELE

Özkan, "Her gün akaryakıta, gıda ürünlerine, elektriğe zam haberleriyle uyanıyoruz. Asgari ücrete zam yapılmaması, vatandaşı enflasyona ezdirmektir. Hükümet, krizin tüm yükünü emekçiye, üreticiye, esnafa ve emekliye yüklüyor," dedi. Özkan, mevcut asgari ücretin ocak ayından bu yana değer kaybettiğini ve vatandaşın bu ücretlerle Ocak 2025’e kadar dayanmasının beklenemeyeceğini vurguladı.

KESİN ÇÖZÜM: ÜRETİM DEVRİMİ

Özkan, "Böyle gitmez. Sıcak para komisyoncularına, faizcilere, dolar ve borsa vurguncularına, ihale ve tarikat rantçılarına geçit vermeyeceğiz. Üreten ve hakça bölüşen Türkiye'yi kurmak için Vatan Partisi görev başındadır," dedi.

HÜKÜMET VE MUHALEFET ELEŞTİRİSİ

Özkan, hükümetle muhalefetin ekonomi programlarının aynı olduğunu ve sadece kısa vadeli çözümler sunduklarını belirtti. "CHP’nin vaatleri arasında vergileri düşürmek, asgari ücrete zam yapmak ve emeklilere daha fazla pay vermek var ama her iki partinin de programlarında üretim ve yatırım yok," diye ekledi.

ÜRETİM DEVRİMİ İÇİN PLAN

Vatan Partisi’nin kesin çözüm önerilerini açıklayan Özkan, "Üretim Devrimi için plan, tasarruf, yatırım, üretim, istihdam ve hakça bölüşüm programıyla tasarruf oranını yüzde 40’a çıkaracak bir kalkınma planı hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir," dedi.

EKONOMİK KURTULUŞ İÇİN REFORMLAR

Özkan, yurt dışındaki 500 milyar doların Türkiye’ye getirilmesi ve bu fonların yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, banka kasalarındaki 300 milyar dolarlık altının da yatırım sermayesine dönüştürülmesini önerdi. Devletin cari harcamalarda tasarruf yapması gerektiğini belirten Özkan, "Devlet yöneticileri sade yaşamalı ve halka hizmet kültürüyle çalışmalıdır," dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM TALEBİ

Özkan, "Ara çözüm olarak, vatandaşımızın refahını sağlamak ve alım gücünü arttırmak için asgari ücrete derhal zam yapılmalıdır. Kesin çözüm ise Vatan Partisi’nin programında yer alan Üretim Devrimi’dir," dedi.

HALKI GÖREVE ÇAĞIRMA

"Türk milletini ve Türkiye’nin üretici kesimlerini; işçiyi, köylüyü, esnafı, tüccarı, sanayiciyi ve iş insanını, Üreticilerin Milli Hükümeti’ni kurmak için Vatan Partisi’nde görev almaya çağırıyoruz," diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Editör: Utku Çelik