Haber / Gökçe Adar Çubukçıoğlu

İzmir'de yaşayan erkek kuaförü Samet Tan'ın 2016 yılında başlattığı 'Gönül Tıraşı' projesinin 4'üncüsünü Aliağa Karakuzu İlkokulu ve Kınık Bağalan İlkokulu'nda gerçekleşti. Kuaför Samet Tan ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden (Isparta, Uşak, Tekirdağ, Antalya, Denizli, Balıkesir, Bursa) gelen 80 meslektaşıyla, Aliağa ve Kınık'ta bulunan köy çocuklarının saçlarını kesti, kız çocuklarının da saçlarını ördü. Köy okullarının bahçesini, adeta bir kuaför salonuna çeviren Tan ve meslektaşları, 'Gönül Tıraşı' yaptıktan sonra çocuklara; oyuncak, mont, bot ve kırtasiye malzemeleri dağıttı. Okul bahçesine, mickey mouse maskotunu da getiren Tan ve meslektaşları çocuklarla birlikte eğlendi, onlarla oyunlar oynadı.

77 ÇOCUĞU MUTLU ETTİ

Gönül Tıraşı sosyal sorumluluk proje fikir sahibi Samet Tan, “Kınık Bağalan İlkokulu'nda 65, Aliağa Karakuzu İlkokulu'nda da 12 çocuğumuzun tıraşını yaptık. Kız çocuklarımızın da saçlarını kestik, ördük, tokalar taktık. Bir nebze de olsa onların yüzlerini güldürmek için saç bakımlarını yaptık. Bizim için çok heyecanlı. Bu projede yer almak ve projenin fikir sahibi olmak benim için gurur verici bir şey. Köy yaşantısı bir çocuk için zor olabiliyor. Özellikle maddi durumu yeterli olmayan, köylerde eğitim gören çocuklarımızı bulup, onların hem tıraşlarını yapıyoruz hem de kış aylarında ihtiyacı olan bot, mont ihtiyaçlarını karşılayıp; oyuncaklar, kitaplar, defterler, kalemler dağıtıyoruz. Onları mutlu etmek bizleri de çok mutlu ediyor” diye konuştu.

İZMİR'DEN KARS'A

İzmir'de başlayan 'Gönül Tıraşı' sosyal sorumluluk projesinin devam edeceğini söyleyen Tan, önümüzdeki ay projeyi Kars'ta gerçekleştireceklerini söyledi. Tan, şöyle konuştu: “2016 yılından beri, Gönül Tıraş projesi kapsamında bin 50 köy çocuğumuzun tıraşını yaptık onlara hediyeler dağıttık. Bu yola 80 meslektaşımızla beraber baş koyduk. Bunun devamını da yapacağız. 'Gönül Tıraşı 5', aralık ayında Kars'ta gerçekleşecek. Meslektaşlarımızla beraber, Karslı 275 köy çocuğumuzun tıraşını yapacağız, onlara sürpriz hediyeler dağıtacağız. Bize destek veren İzmir Valiliği'ne, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, İzmir Berberler Odası Yönetimi'ne ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamıza yardımcı olan isimsiz kahramanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

'Gönüllümüz artıyor'

Gönül Tıraşı sosyal sorumluluk projesinin koordinatörü Nazmi Gül, “Samet beyin ricasıyla Denizli'den geldik. Bu işe destek olmak isteyen arkadaşlarımız her geçen gün artıyor. Projemiz, artık ortak ve büyüyen bir sosyal sorumluluk projesine dönüştü. Daha da güzel projelere imza atacağız” dedi.