Kuzey Makedonya’nın yeni Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska-Davkova, göreve başladıktan sonra ülkesine "Makedonya" demesi üzerine Yunanistan’dan gelen tepkilere yanıt verdi. Siljanovska-Davkova, Prespa Anlaşması’na atıfta bulunarak, anlaşmayı ihlal etmediğini savundu.

Prespa Anlaşması'na Atıf

Cumhurbaşkanı Siljanovska-Davkova, iki ülke arasında 2018 yılında imzalanan ve ülkenin adının "Kuzey Makedonya" olarak kabul edilmesini öngören Prespa Anlaşması’na dikkat çekti. Siljanovska-Davkova, "Anlaşmayı ihlal ettiğimi düşünmüyorum. Yunanistan, anlaşmanın koşullarını yerine getirmiyor" dedi.

Kitap yasakları kitabını yasakladılar Kitap yasakları kitabını yasakladılar

Yunanistan’a Suçlama

Cumhurbaşkanı Siljanovska-Davkova, Yunanistan’ı Prespa Anlaşması’nın şartlarını ihlal etmekle suçladı. Kathimerini Gazetesi'ne göre, Cumhurbaşkanı dün Araştırma ve Politika Yapma Merkezi’nin (CRPM) 20’nci yıldönümünde yaptığı açıklamada, "Prespa Anlaşması’na saygı duyuyorum; ihlal ettiğimi görmüyorum. Anlaşma, üzerinde uzlaşmaya varılan ismin belgelerde ve yazışmalarda kullanılacağını ifade ediyor. Yani, ben bunu bir ihlal olarak görmüyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Kazim Bozkurt