12 Eylül 1922 Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlamaları coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. Kutlama programı kapsamında Mermerli Çeşme istikametinden Cumhuriyet Meydanı’na kortej yürüyüşü düzenlendi. Yediden yetmişe Urlalıların ellerinde Şanlı Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle katıldığı yürüyüşe bando takımı, efeler, halk oyunları ekibi ve rahvan atlı grubu da eşlik etti. Kurtuluş programına Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Mustafa Gözlet, Garnizon Komutanı Deniz Albay Tamay Durğun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yavuz, Şehit aileleri, Gaziler, muhtarlar, İlçe Birim Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Urlalılar katıldı.

Urla 101. Kurtuluş yıldönümü fotoğrafları  (2)

CUMHURİYETİMİZİ İLELEBET YAŞATACAĞIZ

Meydanı'ndaki tören çelenklerin Atatürk Anıtı'na sunulmasının ardından, saygı duruşu ile İstiklal Marşının okunması, günün anlam ve öneminin belirten konuşmanın yapılması, şiirlerin okunması, halk oyunları ve efelerin gösterisi ile son buldu. Günün anlam ve önemi belirten konuşmasını yapan Belediye Başkan V. Mustafa Gözlet, "Batı Anadolu’da başlayan direnişin ilk fitillerinden biri de Yarbay Kazım Bey komutasındaki Kuvayi Milliye birliğinin kurulması ile Urla’mızda ateşlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde kurulan düzenli ordumuz ve Yüce milletimizin yediden yetmişe fedakarca mücadelesi sonucu İstiklal Savaşının kazanılması ile Yunan ordusu Ege’ye dökülmeye başlanmıştır. Yıldıztepe Şehitliğimiz bu şanlı mücadelenin ilçemiz adına önemli nişanı olmuş ve 12 Eylül 1922’de şanlı ordumuzun süvari birlikleri Urla’ya gelerek düşmanı geri dönmemek üzere def etmesiyle öz yurdumuzda şanlı bayrağımız tekrar gönderlere çekilmiş, 3 yıldan fazla süren o kara dönemde çok şükür geride kalmıştır" dedi. Gözlet konuşmasına şöyle sonlandırdı: "Kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve ilelebet yaşatmak en büyük görevimizdir. Canları pahasına bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti ülkemizi daha kalkınmış, daha müreffeh ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır."

'Kahramanmaraş depreminin büyüklüğü 8.4’e ulaşabilirdi' 'Kahramanmaraş depreminin büyüklüğü 8.4’e ulaşabilirdi'

Meydandaki programın ardından Urla Kent Tarihi ve Arşivi Binasında "Urla'nın Kurtuluşu" temalı resim sergisinin açılışı gerçekleşti. Sonrasında program Yıldıztepe Şehitliği ziyareti ile devam ederken akşam Urla Cumhuriyet Meydanında kurtuluş coşkusu Positive Live Project ile zirveye çıktı. Urlalı vatandaşlar unutulmaz bir gece yaşadı.

Kaynak: BÜLTEN