Urla Kent Konseyi'nde seçim heyecanı başladı. 8 Haziran tarihinde gerçekleşecek genel kurul öncesi Ali Yanar, şeffaf ve adil bir yönetim için aday olacağını açıkladı. Urla Sanat Kafe'de düzenlenen basın toplantısına çok sayıda sivil toplum temsilcisi katıldı. 

"Yönetim meşru değildir"

Başkan Duman’dan huzurevine bayram ziyareti Başkan Duman’dan huzurevine bayram ziyareti

Yanar, "14 Haziran 2019 tarihinde yapılan seçimde göreve gelen Kent Konseyi Başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri, yönetmeliğe göre iki yıl sonra yapılması gereken seçimli genel kurul toplantısını virüs pandemisini bahane ederek beş senedir yapmadılar. Burada bir sorumluluk gaspı ve yönetmeliğe aykırı olarak göreve devam vardır. Dolayısıyla meşru değillerdir" dedi.

"STK'lar yok sayıldı" 

Yanar, genel kuruldan herhangi bir görüş almadan Urla Kent Konseyi bünyesinde bulunan diğer partileri yok sayan UKK Başkanı ve birkaç paydaşla beraber hukuksuz uygulamayla siyasi bir partiye adres edilerek yazılmış yazının altına imza attığını belirterek, "Siyasette tarafsız olması gereken Kent Konseyi, yerel seçimlerde aday belirlenmesine müdahale etmiştir. Bu yazı için genel kuruldan onay ve yetki alınmamıştır. Dolayısıyla Kent Konseyi Başkanı, diğer üye ve STK'ların görüşlerini yok saymış ve yetkililerinin dışına çıkmıştır.

Mevcut Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu, yeni dönem için seçimli genel kurul kararı alarak hazırlanacak hazirun listesinin askı süresini kısa tutarak şeffaf bir seçim yapılmasının önüne geçmektedir. Bu durum, Kent Konseyi'ne demokratik katılımın yaygınlaştırılmasınin sağlanmasına engel olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukları düzeltmek, yasalara uygun bir Kent Konseyi Yönergesi oluşturmak, herkesi kucaklayan, şeffaf, adil bir yönetim için 8 Haziran'da yapılacak seçimde Urla Kent Konseyi Başkanlığı'na aday olacağım" dedi.

Kaynak: MUSTAFA OĞUZ