Gökçe ADAR ÇUBUKÇUOĞLU- İzmir’in Narlıdere ilçesinde 4 bloklu sitedeki 40 dairenin bulunduğu 8 katlı bina geçtiğimiz ay yangın çıkmış, yangın 8 saat sonra kontrol altına alınmıştı. Yangının çıkış nedeniyle ilgili rapor tamamlanmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın yaptığı incelemeye göre hazırlanan raporda; yangının çıkış nedeninin 'elektrik kontağı' olduğu kanaatine varıldığı belirtilmişti. Yangından sonra dairelerin ne olacağı, mülk sahiplerinin ise ne yapacağı akıbetini korurken, sitede dairesi bulunan ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’e komşularının tepkili olduğu ileri sürüldü. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde mülk sahipleriyle yangınla ilgili yapılan toplantıda, İbrahim Tatlıses’in toplantıya alınmadığı iddia edildi. 

‘ORADA YAŞANAN ORADA KALIR’

Tatlıses’in avukatı aynı zamanda sitede dairesi bulunan Av. Çiler Nazife Koşar, toplantı ile ilgili açıklama yapmak istemediğini dile getirerek, “Orada yaşanan orada kalır. Benim hem İbrahim beye hem de komşularıma karşı bir sorumluluğum var. Bu yüzden bu konu hakkında bilgi vermek istemiyorum” şeklinde konuştu. 

NE OLMUŞTU?

27 Nisan'da saat 22.00 sıralarında 4 blok ve 168 daireden oluşan Narlıdere Folkart Sitesi'nin 3'üncü bloğunda yangın çıkmıştı. Site sakinleri kendi imkanları ile çıkarken, bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edilmişti. Kısa sürede tüm bloğu saran alevlere, itfaiye ekipleri müdahale etmişti. Zaman zaman patlamaların da yaşandığı yangın, havadan ve karadan müdahale ile 8 saat sonra kontrol altına alınmıştı. Yangında 6 kişi dumandan etkilenirken, 1 kişi ayağından yaralanmıştı. Tüm dairelerde tek tek inceleme yapan ekipler, elde edilen bulgular ile toplanan delilleri savcılığa teslim etmişti. Folkart inşaat şirketinden yangınla yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı: “Biz bu süreçte Folkart Narlıdere sakinlerimizin yanında durarak, dayanışma kültürümüzü sürdüreceğiz. Yangının söndürülme sürecinde, site sakinlerimizin ve bizim yanımızda olan, tüm kişi, kurum ve kuruluşlara şükranlarımızı sunarız.”

İzmir için 'kuvvetli yağış' uyarısı İzmir için 'kuvvetli yağış' uyarısı