Haber - Utku ÇELİK

Ümit Özdağ, son dönemde sosyal medyada en çok merak edilen ve araştırılan siyasetçiler arasında yer alıyor. Özdağ'ın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlar ve söylemleri, geniş bir dikkat çekiyor. İnsanlar Ümit Özdağ'ın hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor. Peki, Ümit Özdağ kimdir? Zafer Partisi Başkanı Ümit Özdağ kaç yaşında ve nereli?

İşte Kılıçdaroğlu'nun yeni başdanışmanı İşte Kılıçdaroğlu'nun yeni başdanışmanı

ÜMİT ÖZDAĞ KİMDİR?

ÜMİT ÖZDAĞ KİMDİR?

Ümit Özdağ, Tokyo, Japonya'da doğmuş ve 1963 yılı sonunda Türkiye'ye dönerek çocukluk yıllarını Türkiye'de geçirmiştir.

Yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih'teki Ludwig Maximilians Üniversitesi'nde tamamlayan Ümit Özdağ, siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde eğitim almıştır. Yüksek lisans çalışmasını "Türkiye'de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı" üzerine yapmıştır.

1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Ümit Özdağ, 1990 yılında "Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri" konulu çalışmasıyla siyaset bilimi doktoru unvanını almıştır.

Dr. Özdağ, 1993 yılında "Menderes Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi" konulu tezini tamamlayarak siyasal teori doçenti olmuştur.

1994 yılında başlayacak ve 2004 yılına kadar devam edecek olan "Avrasya Dosyası" adlı uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya ve editörlüğünü yapmaya başlayan Doç. Dr. Ümit Özdağ, aynı zamanda ABD'de Baltimore'daki Towson Üniversitesi'nde küreselleşme ve Avrasya'daki etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve bu konularda dersler vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 yılında dünyanın önde gelen stratejik araştırma merkezlerinden biri olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (ASAM) kurmuştur.

Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığı'nda dersler ve konferanslar vermiştir.

Prof. Dr. Özdağ, Washington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Alma Ata, Londra, Münih ve Tel Aviv gibi farklı ülkelerde çeşitli üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde konferanslar vermiştir. Ayrıca birçok ülkede kongrelere katılmış ve tebliğ sunmuştur.

ÜMİT ÖZDAĞ'IN SİYASİ HAYATI

ÜMİT ÖZDAĞ'IN SİYASİ HAYATI

MHP Dönemi (2006 - 2016)

19 Kasım 2006 tarihinde gerçekleştirilecek olan 8. Olağan Kongre öncesinde, MHP'de Devlet Bahçeli'ye karşı genel başkan adayı olarak ortaya çıktı. Ancak, kongreden sadece 2 gün önce, MHP yönetimi tarafından parti üyeliğinden ihraç edildiği için kongrede aday olma şansı elinden alındı.

2010 yılında mahkeme kararıyla tekrar MHP üyesi olarak kabul edildi. 12 Haziran 2011'deki parlamento seçimlerinde, MHP'nin İstanbul 2. bölgeden 4. sıradan milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. 21 Mart 2015 tarihinde yapılan MHP 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

Haziran ve Kasım 2015 genel seçimlerinde Gaziantep'ten birinci sıra adayı olarak seçime girdi ve TBMM milletvekili olarak seçildi. 14 Kasım 2015'te MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Ancak parti içinde demokratik bir süreç gereği olarak düzenlenecek olan kongreyi talep ederek, 24 Şubat 2016'da bu görevinden istifa etti.

MHP içerisinde mevcut yönetimden farklı bir başkan adayının ortaya çıkması ve ardından mahkeme kararıyla olağanüstü kurultay kararı verilmesinin ardından, 9 Nisan 2016'da MHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Ancak, MHP Genel Merkezi ile muhalifler arasındaki mahkeme süreci sonucunda, Yüksek Seçim Kurulu tarafından 10 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan kongre kesin olarak iptal edildi.

20 Ekim 2016 tarihinde, MHP Genel Merkezi tarafından parti tüzüğünün bazı maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Ve son olarak, 5 Kasım 2016 tarihinde partiden ihraç edildi.

İYİ Parti Dönemi (2017 - 2021)

25 Ekim 2017 tarihinde faaliyete geçen İYİ Parti'ye katılım sağladı ve kurucular kurulu üyeleri arasında yer aldı. İYİ Parti'de Strateji, İletişim, Propaganda ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi. Ancak 16 Kasım 2020'de, İYİ Parti yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlık sonucunda parti üyeliğinden ihraç edildi. Neyse ki, 13 Ocak 2021'de Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ihraç kararını iptal etti.

Özdağ, daha sonra 4 Mart 2021 tarihinde İYİ Parti'den istifa ettiğini açıkladı.

Zafer Partisi 

2021 yılında, Özdağ parti kurma çalışmalarına başladı ve Ayyıldız Hareketi'ni başlatarak yeni bir siyasi parti oluşturma hedefine adım attı. Ardından, 26 Ağustos'ta yeni partisini resmen kuracağını duyurdu. Özdağ, 26 Ağustos 2021 tarihinden itibaren Zafer Partisi'nin kurucusu ve Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.