Antalya'da ulaşım esnafının ücretlere zam talebi sonrasında toplanan UKOME Genel Kurulu'nda toplu ulaşım ücretine yüzde 33 zam yapılması kararı alındı. Böylece kent içi ulaşımda yeni ücret tarifesi 15 TL olan tam ücret 20 TL olurken, öğrenci 10 TL, öğretmen ve emekli 19 TL, kredi kartı ise 25 TL olarak belirlendi.

Zam Gerekçesi: Artan Akaryakıt Fiyatları

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, zammın gerekçesini artan akaryakıt fiyatları olarak açıkladı. Arslan, son olarak 2023 yılı Temmuz ayında ulaşım ücretine zam yapıldığını hatırlatarak, "En son geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ulaşım ücretine zam yapılmıştı. UKOME’den oransal anlamda değil de tam ücreti 22 TL, emekli ve öğretmen 21 TL, öğrenci ücretinin ise 12 TL, kredi kartı ile binişinde 30 lira olması yönünde talebimiz vardı" dedi.

Yeni Tarife Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

UKOME Genel Kurulu'nda şehir içi ulaşım ücretlerine yüzde 33 oranında zam yapılması kararı alındığını belirten Arslan, yeni tarifenin ise yürürlüğe gireceği tarihin ilerleyen günlerde duyurulacağını söyledi. Arslan, "UKOME tam yüzde 33 oranında yapılacak zam sonrası şehir içi toplu ulaşımda tam ücretin 20 TL, emekli ve öğretmen 19 TL, öğrenci 10 TL, kredi kartı ile binişin ise 25 TL olarak uygulanmasını uygun gördü. Şu anda yeni ücret tarifesinin uygulanacağı tarih konusunda her hangi bir karar alınmadı" ifadelerini kullandı.

Otobüslerin Yakıt Tüketimi

Kent içi ulaşımda bir otobüsün günlük ortalama 120 litre yakıt tükettiğinin altını çizen Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, "En son zaman aldığımızda yakın 37 liraydı, şu anda 42 lira civarlarında, bu da günlük 5-6 bin TL civarında değişiyor" şeklinde konuştu.

Ekonomistlerin dolar kuru tahminleri! Ekonomistlerin dolar kuru tahminleri!

Son Dakika Bilgileri İçin Takipte Kalın

Antalya'da toplu ulaşım ücretlerine yapılan zam sonrası yeni ücret tarifesinin ne zaman yürürlüğe gireceği merak ediliyor. UKOME tarafından yapılan açıklamada yeni tarifenin yürürlüğe gireceği tarihin ilerleyen günlerde duyurulacağı belirtildi. Son dakika gelişmelerden haberdar olmak için UKOME'nin resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Editör: Kazim Bozkurt