Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya verilen silahların Rusya'daki hedeflerde de kullanılmasına ilişkin NATO'nun açıklamalarına tepki gösterdi. "Batı global bir çatışma mı istiyor? Gerginlik Avrupa'ya sıçrarsa ABD ne yapacak?" diye sordu.

Ukrayna'nın Siyasi Yapısı ve Gergin İlişkiler

Putin, Ukrayna'nın siyasi sisteminin parlamenter-başkanlık sistemine dayandığını belirterek, "Ukrayna, cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapmalı. Kesin konuşmak gerekirse Ukrayna'daki tek meşru güç parlamentodur" dedi. Putin, popüler olmayan kararları alanların değiştirileceğini öngördü.

Barış Görüşmeleri Çıkmazda

"Batı dünyası ne ile oynadığını anlamalı" diyen Putin, "Batı, Kharkiv operasyonunu provoke ediyor. Tampon bölge oluşturmak zorunda kaldık. Gerginlik ciddi sonuçlar doğurabilir" dedi. Putin, Fransa'nın paralı askerlerinin de Ukrayna'da bulunduğunu belirterek, global bir çatışma peşinde olup olmadıklarını sorguladı.

Ukrayna Barış Zirvesi Destekleniyor

Putin, Ukrayna'nın barış görüşmelerini reddettiğini iddia ederken, Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, İsviçre'de yapılacak Ukrayna Barış Zirvesi'ni desteklediklerini açıkladı. Stano, 70'in üzerinde ülkenin zirveye katılacağını taahhüt ettiğini söyledi.

Zelenski'nin Zirve Beklentisi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Brüksel'de yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de dahil olmak üzere tüm liderlerin zirveye katılmasını beklediğini belirtti. Zelenski, Biden'ın zirveye katılmamasının Putin'e "alkış tutmak" anlamına geleceğini ifade etti.

ABD ve İsrail Reddetti: Hamas'ın Ateşkes Şartı Türkiye! ABD ve İsrail Reddetti: Hamas'ın Ateşkes Şartı Türkiye!

NATO'dan Rusya'ya Vurma Teklifi

Rusya-Ukrayna savaşı giderek şiddetlenirken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefik ülkelerce Ukrayna'ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi gerektiği yönündeki sözlerinin arkasında durdu. Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics de Ukrayna'yı Rusya'ya saldırmaktan alıkoymak için bir neden bulunmadığını söyledi.

Editör: Kazim Bozkurt