Rusya’dan Navalni’nin ölümüne ilişkin suçlamalara sert tepki Rusya’dan Navalni’nin ölümüne ilişkin suçlamalara sert tepki

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, Haziran 2023’te yeni bir boyut kazandı. Ukrayna, Rusya’nın işgal ettiği toprakları geri almak için karşı taarruz eylemi başlattı. Ancak bu eylem, beklenen ilerlemeyi sağlayamadı. ABD ile Ukrayna arasında da karşı taarruzun stratejisi ve taktiği konusunda anlaşmazlıklar yaşandı. ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, bu anlaşmazlığın detaylarını ortaya koydu.

ABD Savunma Bakanı’ndan Ukrayna’ya eleştiri

Haberde, 15 Haziran 2023’te Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları toplantısında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov arasında gerilimli bir görüşme yapıldığı aktarıldı. Austin, Reznikov’a Ukrayna’nın karşı taarruzunun ilk günlerindeki karar alma mekanizmasını eleştirdi. Austin, Ukrayna’nın neden daha büyük, mekanize bir saldırıya olanak sağlamak için Batı tarafından tedarik edilen mayın temizleme ekipmanlarını kullanmadığını, ilerleyişlerini gizlemek için neden duman kullanmadığını sordu. Austin, Rusya’nın savunma hatlarının kalın olmasına rağmen yenilmez olmadığını, Ukrayna’nın daha cesur ve kararlı olması gerektiğini savundu.

Ukrayna Savunma Bakanı’ndan ABD’ye yanıt

Reznikov ise kararların Ukrayna’nın askeri komutanlarının verdiğini söyledi. Ancak Ukrayna’nın zırhlı araçlarının her ilerleme girişiminde Rus helikopterleri, insansız hava araçları ve topçuları tarafından imha edildiğini belirtti. Reznikov, “Hava desteği olmadan tek seçeneğimiz Rus hatlarını topçu ateşine tutmak, hedef alınan araçlardan inmek ve yaya olarak ilerlemek” dedi. Reznikov, “Kara mayınlarının yoğunluğu ve tank pusuları yüzünden manevra yapamıyoruz” diye ekledi.

Karşı taarruz beklenen etkiyi yaratamadı

The Washington Post, karşı taarruz eyleminin üzerinden iki hafta bile geçmeden, Washington ve Kiev arasında sürtüşme ve tereddütlere yol açtığını yazdı. Gazete, karşı taarruzun beklenen etkiyi yaratamadığını, Ukrayna’nın belirleyici miktarda toprağı geri alma kabiliyeti konusunda daha derin soru işaretleri yarattığını belirtti. Gazete, ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım yapmakta isteksiz olduğunu, Ukrayna’nın ise Rusya ile savaşta yalnız bırakıldığını hissettiğini ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ