Levent ARIÖZ-Türk futbolunda altyapıya verdiği önemle örnek kulüplerinden biri olan Altınordu’nun 11 yıllık yapılanmasında başrol oynayan isimlerden biri olan teknik direktör Ufuk Kahraman, 9 Eylül TV’ye özel açıklamalarda bulundu. 2012 yılından bu yana kırmızı lacivertlilerin çeşitli kategorilerinde yer alan, Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu’nun uzun süre yardımcılığını yapan Kahraman, geçen sezonun son haftaları ve bu sezonun ilk 16 haftasında Altınordu’nun teknik direktörlüğü görevini üstlenmişti. Beklenen sonuçların gelmemesinin ardından geçtiğimiz ay görevinden ayrılan Kahraman, kulüpten kopuş süreciyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Altınordu’da  3. Lig, 2. Lig’de şampiyonluk yaşadık. Bir kez 1. Lig’de Play Off finali oynadık. Çok büyük işler başardık ekip olarak. Altınordu’nun her bölümünde yer aldım. Son senemde de teknik direktör oldum. Bu sene öz kaynaktan çıkan oyuncuları çok satmayalım, iskeleti onlar oluştursun dedik. Ayrıca oyuncu satmadığımız için transfer bütçesi oluşturamayınca yeteri kadar takviye yapamadık. Recep, Hüsamettin gibi ayrılan kritik oyuncuların yerini dolduramadık.

FORVETSİZ OYNADIK

Sezon içinde sakatlık çok yaşadık. Böyle sıkıntılar içinde bu sezona girdik. Forvetsiz oynadığımız için sonuca gidemedik. İlk 7 maçta da bireysel hatalardan çok gol yedik. Transferin olmaması, sakatlıkları art arda yaşamak, üstüne sonuç alamayınca ayrılık süreç gelişti. Devre arası transfer döneminde 4 takviye yapıldı. Altınordu son 4 sırada ve bir şeylerin yapılması gerektiği için transfer bütçesi oluşturulması normal. Bizim de sezon başında transfer listemizde olan Metehan, Emirhan, Erdem transfer edildi. Onları almaları da çok güzel oldu. Çıkış yakalayacaklardır. Gönlüm istemezdi bu şekilde ayrılmak. 11 senenin emeği var. Bu sene de çok başarılı olmak isterdim. Umarım Altınordu ikinci yarıda istediği çıkışı yakalar.”

Gündem Kahvesi Manşet: İzmir'in hastaneleri ne kadar güvenli? Gündem Kahvesi Manşet: İzmir'in hastaneleri ne kadar güvenli?

Çağlar ve Cengiz örnekleri çoğalmalı

Altyapı konusuna büyük emek veren bir teknik direktör olarak Türk futbolundaki en büyük sıkıntının tesisleşme olduğunun altını çizen Kahraman, “  Altınordu gibi 5-6 kulüp olsa, Türk futbolcusuna yatırım yapsa, dünya futbolunda söz sahibi olmamamız için hiç bir neden yok. Almanya, İngiltere’ye gittim. Bizim ülkemiz 4 mevsim güneş görüyor. Bu bizim avantajımız. Manchester United’in tesislerini inceledim. Güneş enerjisi yapmışlar metrelerce. Çimlerini  o şekilde canlandırıyorlar. Biz ise güneşli bir ülke olmamızı avantaja çeviremiyoruz. Ülkece tesisleşme olarak bir atılım yapmamız lazım ki futbolcu ve antrenör yetiştirelim. Cengiz Ünder ve Çağlar Söyüncü ülkemizi özkaynak tesislerinde temsil eden en iyi örnekler. Bu örnekleri çoğaltmalıyız. Türkiye Futbol Federasyonu’nun tesisleşme konusuna eğilmesi lazım” diye konuştu.

Hedefi milli takım

Teknik Direktörlükteki hedeflerinden de bahseden 46 yaşındaki teknik adam, “Her teknik adamın kafasında Milli Takım’da çalışmak vardır. Bunun yanı sıra Süper Lig’de bir kulüp çalıştırmak isteklerimden biri. Ve yurt dışında ülkemizi temsil etmek hedefindeyim. Çok çalışmaya devam edip aşama aşama düşüncelerimi gerçekleştirmeyi planlıyorum” cümlelerini kullandı.