Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı Almanya-Türkiye arasında dış ticaret hacmi 50 milyar dolara ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında Türkiye'deki ücretli çalışan sayısı yıllık bazda %4,1 artarak 15 milyon 104 bine ulaştı. Bu rakam, Ocak 2024'teki 14 milyon 954 bine kıyasla da hafif bir artışı gösteriyor. Aylık bazda ise ücretli çalışan sayısında %0,6 artış gerçekleşti.

Sektörlere Göre Ücretli Çalışan Sayısı

Ücretli çalışanların sektörlere göre dağılımına bakıldığında, şubat ayında en fazla artış %14,1 ile inşaat sektöründe gerçekleşti. İnşaat sektöründeki ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre 177 bin 232 kişi artarak 1 milyon 404 bin 722 kişiye ulaştı.

Ticaret-hizmet sektöründeki ücretli çalışan sayısı ise bir önceki yıla göre %4,4 artarak 12 milyon 629 bin 537 kişiye oldu. Sanayi sektöründeki ücretli çalışan sayısı ise bir önceki yıla göre %0,5 artarak 1 milyon 70 bin kişiye ulaştı.

Aylık bazda ise en fazla artış %1,8 ile yine inşaat sektöründe gerçekleşti. Ticaret-hizmet sektöründeki aylık artış %0,6 olurken, sanayi sektöründe ise aylık artış %0,1 ile sınırlı kaldı.

Genel Değerlendirme

TÜİK verileri, son bir yılda Türkiye'deki işgücü piyasasında ılımlı bir büyüme olduğunu gösteriyor. Özellikle inşaat sektöründeki canlanma, ücretli çalışan sayısındaki artışa önemli katkı sağlamış durumda. Önümüzdeki dönemlerde de işgücü piyasasında bu ılımlı büyümenin devam etmesi bekleniyor.

Ancak, son zamanlarda artan enflasyon ve faiz oranları gibi faktörlerin işgücü piyasası üzerinde nasıl bir etkisi olacağını zaman gösterecek.

Editör: Kazim Bozkurt