Anadolu Üniversitesi'nin eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni Yunus Emre Kampüsü’ndeki stadyumda yapıldı. Törene Anadolu Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın yanı sıra akademisyenler, mezun öğrenciler ile aileleri katıldı. Çocuk Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi ve 70 kadar bölümden mezun olan öğrenciler, geçiş töreninin ardından yerel sanatçıların konseriyle eğlendi.

Anadolu Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, üç kuşak öğrencinin mezuniyet töreninde kep fırlattığını ve bunun heyecanını yaşadığını ifade ederek, “Bugün 7’den 77’ye gurur dolu bir mezuniyet törenindeyiz. Çocuk Üniversitesi, 60 yaş üstü bireylerin eğitim aldığı tazelenme üniversitesi ve Açıköğretim Fakültesi, İktisat Fakültesi ve İşletme Fakültesi mezunlarımız şu an aramızda, üniversitemizde, kampüsümüzde.

Anadolu Üniversitesi olarak tam 42 yıldır, hayat boyu öğrenmeyi bir felsefe edinerek farklı imkanlarla, farklı imkansızlıklarla birçok bireye, milyonlarca bireye eğitim götürmeye çalışıyoruz. Bugün itibariyle mezunlarımızın sayısı 4 milyonu geçti ve sistemde kayıtlı 1 milyon 200 bin öğrencimizle dünyanın en büyük üçüncü üniversitesi konumundayız. Dolayısıyla 4 milyon demek, hemen hemen bütün ailede bir Anadolu Üniversitesi mezunu var demektir. Biz, her zaman üniversite olarak tam 42 yıldır eğitime sınırlı imkanlarla kavuşamamış olan bütün bireylerimize eğitim götürmeye çalışıyoruz” dedi.

Mezunlar arasında 30 bine yakın engellinin de olduğunu kaydeden Erdal, “Kimilerinin yataklarında, kimilerinin evlerinde eğitim götürmeye, sınav yapmaya çalışıyoruz. O yüzden Anadolu Üniversitesi; bugün sadece bir Türkiye üniversitesi değil, bir dünya üniversitesi çünkü bütün Avrupa, Afrika, Asya ve Amerika’da öğrencilerimizle birlikte her ne kadar şu anda mezuniyetimize katılmamış da olsalar, onları da temsil ediyor buradaki çeşitlilik gördüğünüz gibi. Biz de Anadolu Üniversitesi olarak eğitim camiasına, ülkenin toplumsal kalkınmasına bu katkıyı verdiğimiz için gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

KOSBİ Zülfü Mevlüt Çelik MTAL’de ön kayıt dönemi başlıyor KOSBİ Zülfü Mevlüt Çelik MTAL’de ön kayıt dönemi başlıyor

Anadolu Üniversitesi’nin Tazelenme Üniversitesi’nden mezun olan ve bu heyecanı diğer öğrencilerle birlikte törende yaşayan İnci Girgin (66), çok mutlu olduğunu söyledi. Tazeleme Üniversitesi’nde başlarken cübbe giyip kep atacağı günn hayalini kurduğunu anlatan Girgin, “Hayalim gerçek oldu. Emeği geçen tüm hocalarıma, herkese çok çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı, uzun ömürler diliyorum. Gençlere şunu söylemek istiyorum, öğrenmenin yaşı yoktur. Okumayı sevsinler, başarılı olacaklardır eminim. Bakın biz başardık, herkes başarabilir” dedi.

Anadolu Üniversitesi’nin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü’nden mezun olan 25 yaşındaki Ayşenur Kıymet de çok mutlu olduğunu belirterek, “Çok mutluyum kendi bölümüm haricinde farklı bir bölüm okuduğum için. Böyle bize fırsatlar sundukları için Anadolu Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Çok sevinçliyim şu an” şeklinde konuştu.

Öğrenciler, etkinliklerin ardından keplerini havaya fırlatarak mezuniyet heyecanı yaşadı.

Kaynak: DHA