Tuzla Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Tuzla Kitap Fuarı'nın 4'üncü gününde gazeteci Zafer Şahin, Hande Fırat ve iletişimci Ferhat Murat, gençlerle bir araya geldi. Söyleşide, sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisi tartışıldı.

Gençlere sosyal medya kullanımı konusunda tavsiyeler

Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan gazeteci yazar Zafer Şahin, "Sosyal medyadaki her bilgiyi koşulsuz ve şartsız doğru kabul etmemek gibi bir tavrımızın olması çok önemli. Eğer kabul edersek o zaman av durumuna düşeriz. Yani bize sunulanlarla yetiniriz. Özellikle sosyal medyada size sunulan mesajın, yapılan paylaşımın alt metinlerinde ne olduğunu çözümleyebilecek bir medya okur yazarlığı bilgisine sahip olmamız lazım. Sosyal medya okuryazarlığının tam olmaması günümüzün en önemli tehlikelerinden bir tanesi haline geldi. Bu yüzden, sorgulayın ve düşünün" dedi.

Gençlere kitap okuma alışkanlığı konusunda tavsiyeler

Kitap okumanın öneminden bahseden gazeteci Hande Fırat ise "Sosyal medyayı kullanmak, eğlenmek, keyif almak başka bir konu, kendimizi eğitmek ise bambaşka bir konudur. Spor yapanlar vardır aranızda. Sürekli spor yaparsanız kaslarınız sürekli gelişir, sporun bıraktığınızda da sarkarsınız. Beyin tıpkı spordaki gibi kaslar gibi geliştirilebilir en önemli organımızdır. Hala, beynin çok küçük bir bölümünü kullanıyoruz. Ama sağ tarafı, sol tarafı, ön ve arka lobu hepsi geliştirmeye açık bölümlerdir. Bunların en başında yaş alanlar için sudoku, bulmaca çözmek ve kitap okumak geliyor. Gençler için ise beyni geliştirmek, belki de sevmediğiniz tarih, coğrafya, edebiyat derslerini ders olarak görmemenizle başlıyor. Tarihsel bir kitap okuduğunuzda bir anlamda tarih öğreniyorsunuz. Edebiyat, roman okuduğunuzda en güzel net ve kompozisyonu siz yazabilirsiniz. Ben siyaset, dış politika okumalarımın yanı sıra aralarına mutlaka üçer tane roman koyuyorum. Bunun nedeni de şimdi olmasa bile alanda muhabirlik yaparken o alanı seyirciye tasvir etmem gerekiyor ve bu tasviri en iyi yapabilme nedenim roman okumaktan kaynaklanır. Dolayısıyla ne bulursanız okuyun. İyi olduğunu düşündüğünüz yazarları takip edin, okuyun. Bu aynı zamanda beyninizi geliştirirken, sizin kitleler ile konuşmanızın yolunu açacak, ruhunuzu yüceltecektir. Aslında kocaman dünyada küçücük noktalarız. Ve o küçücük noktalar istese de 10 binlerce hayat yaşayamaz. Ama kitap okuyarak bunların hepsini deneyimleyebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

'Konya Okulu' programı devam ediyor 'Konya Okulu' programı devam ediyor

Türkiye'de sosyal medya ve kitap okuma alışkanlığı

Türkiye'deki okuma alışkanlıklarını değerlendiren iletişimci yazar Ferhat Murat ise "Japonya'nın 125 milyon civarında nüfusu var. 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Biz kitap okumada dünyada 86'ncı sıralardayız. Türkiye'de yılda 12 bin 89 kişiye bir kitap düşüyor. Japonya'da bir kişi yılda ortalama 25 kitap okurken bu oran Türkiye'de 6 kişidir. Sosyal medya kullanım oranlarına geldiğimizde ise oldukça yüksek sırada, ilk 10'un içerisindeyiz. Hatta TikTok, Instagram, Facebook'ta ülke üst sıraları, zirveyi zorlamış durumda. Bu aslında az önce verdiğim örnekte çok birebir örtüşüyor. Yani biz zamanımızın büyük bir bölümünü sosyal medyaya ayırıyoruz. Okumayı biraz daha arka plana itmiş durumdayız" şeklinde konuştu.

Kaynak: BÜLTEN