Ülkemiz, ampute futbolda bir dünya markası ve milli takım turnuvalarında birçok Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunuyor. Yakalanan başarıların yanında, engelli bireylerin topluma kazandırılması, özgüven sağlaması açısından da spor ve ülkemizdeki en popüler dal futbol, en önemli araç durumunda. İzmir'de ampute futbolda bayrağı uzun süre taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyespor'un uzun yıllar idareciliğini yapan ve şu anki başantrenörü Evren Uyanık, yeni yetenekler keşfetmek, daha da önemlisi dezavantajlı insanları hayata kazandırmak için Türkiye'de bir ilke imza attı. Uyanık, İzmir Ege Gücü Spor Kulübü adıyla, ülkemizde ilk kez altyapıya ağırlık veren bir kulüp kurdu. 2024-25 sezonunda Ampute Futbol 2. Ligi'nden başlayarak yola çıkacak Ege Gücü Spor Kulübü, tamamen altyapısından çıkardığı oyuncularla mücadele edecek. Kendisi de uzun yıllar ampute sporcusu olan Evren Uyanık, kulübü kurma fikrinin oluşma hikayesini şöyle anlattı: 

AMPUTELERE ÖZEL FUTBOL SAHASINDA ÇALIŞACAKLAR

  
"Küçük yaşlardaki ampute engelli gençlerin sporla daha iyi kaynaşması, hayatın bir yönüne kendilerini vermesi, özgüvenlerini artırabilmesi, sahaya çıkıp o heyecanı yaşamalarını sağlamaları için bu işe giriştik. Her genç oyuncu, Süper Lig'de oynayacak kapasitede olmadığı için sadece antrenman yapınca, idmanlardan bıkıp spordan soğuyorlardı, kulübü bırakıyorlardı. Ama bu şekilde biz onlara fırsat vereceğiz. Oynamalarını sağlayacağız ve spora bağlamış olacağız. Evlerinden çıkaracağız. Sosyalleştirmek için ön ayak olacağız. Şu an yeni kurulduğumuz için haziran ayında lisans tescil dönemi başlıyor. Şimdiden 10 sporcumuz var. Şu an Türkiye'de örneği olmayan sadece altyapılara ağırlık vereceğimiz bir işe giriştik. Bunu ilk başlatan biz olacağız. Yeni yeni sosyal medyada paylaşımlar yaptık. Yerlinin, dışında yabancı oyunculardan da talep var. Antrenman tesisi olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Torbalı-Ayrancılar'da yaptığı Ampute futbol sahasını kullanacağız."

Kermesten elde edilen gelir şizofreni ve psikotik bozukluğu olan hastalara Kermesten elde edilen gelir şizofreni ve psikotik bozukluğu olan hastalara

Servis ve otel masrafları için desteğe ihtiyaçları var

Evren Uyanık, ampute sporcularının antrenman ve maçlara gitmek adına ulaşım masraflarının karşılanması, ayrıca konaklama giderleri için sponsor ve belediye desteğine ihtiyaçları olduğunu belirtti. Uyanık, "Altyapı kulübümüz 7 yaşından başlayarak birçok engelli bireye hitap edecek. Ayrıca yaşı 35-40 üzeri olanlar da gelip orada rehabilite edilecek, spor yapmış olacaklar.
Özel ve bağımsız bir kulüp olduğumuz için desteğe çok ihtiyacımız var. İzmirli iş adamları ve belediyelerden destek alabilmek, otel ve araç anlamında destekleri bekliyoruz" cümlelerini kullandı.

Egegucumisir

Uyanık aynı zamanda Mısır Milli Takımı'nın başında

İzmir Ege Gücü Spor Kulübü'nün kurucusu Evren Uyanık, İzmir Büyükşehir Belediyespor Kulübü Ampute başantrenörlüğünün yanında Mısır Milli Takımı'nın da başında. 2023 yılındaki Afrika Paralimpik Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan takımı yöneten Uyarık, şu anda mayıs ayında düzenlenecek Afrika Uluslar Kupası'na hazırlanıyor. Uyanık hedefi ise ilk 4'e girip dünya kupasına kalmak olarak belirledi. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ