EURO 2024'te A Milli Futbol Takımımız, F Grubu'nda Portekiz, Çekya ve UEFA Uluslar Ligi C Ligi'nden gelecek takım ile eşleşti. Buradan gelecek takım; Gürcistan, Lüksemburg, Yunanistan ya da Kazakistan'dan birisi olacak.

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) kura çekimi, Almanya'nın Hamburg şehrinde bulunan Elbphilharmonie Konser Salonu'nda gerçekleştirildi. Kura çekiminde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ve A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella da yer aldı.

Kura çekimine ikinci torbadan giren Türkiye, F Grubu'nda Portekiz, C yolu play off galibi (Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Lüksemburg) ve Çekya ile eşleşti. Kura çekimi sonrasında gruplar şöyle oluştu:

Sinemaseverlere Müjde! Evde Film Gecesi İçin İşte Tüm Zamanların En İyi 6 Filmi! Sinemaseverlere Müjde! Evde Film Gecesi İçin İşte Tüm Zamanların En İyi 6 Filmi!

A Grubu: Almanya, İskoçya, Macaristan, İsviçre
B Grubu: İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk
C Grubu: Slovenya, Danimarka, Sırbistan, İngiltere
D Grubu: A yolu play off galibi (Polonya, Galler, Finlandiya, Estonya), Hollanda, Avusturya, Fransa
E Grubu: Belçika, Slovakya, Romanya, B yolu play off galibi (İsrail, Bosna Hersek, Ukrayna, İzlanda)
F Grubu: Türkiye, C yolu play off galibi (Gürcistan, Yunanistan, Kazakistan, Lüksemburg), Portekiz, Çekya

TÜRKİYE'NİN İLK MAÇLARI DORTMUND'DA

14 Haziran-14 Temmuz 2024 tarihlerinde düzenlenecek EURO 2024, Almanya'daki 10 şehirde gerçekleştirilecek. EURO 2024'e Almanya'nın Berlin, Köln, Münih, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Leipzig, Gelsenkirchen, Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri ev sahipliği yapacak. Şampiyonanın açılış maçı Münih'teki Allianz Arena, final karşılaşması ise Berlin'deki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

F Grubu'nda ay yıldızlılar, ilk maçında C yolu play off galibiyle 18 Haziran 2024 Salı günü Dortmund'da karşılaşacak. Play off'taki Gürcistan-Lüksemburg ve Yunanistan-Kazakistan eşleşmelerinin ardından finali kazanacak takım, Türkiye'nin rakibi olacak. Milli takım, gruptaki ikinci maçını 22 Haziran 2024 Cumartesi günü Portekiz ile yine Dortmund'da, üçüncü karşılaşmasını ise 26 Haziran Çarşamba günü Çekya ile Hamburg'da oynayacak.

GRUPTA BİRİNCİ VE İKİNCİLER, DOĞRUDAN SON 16 TURUNA YÜKSELECEK

EURO 2024'te dörderli altı grupta toplam 24 takım mücadele edecek. Altı grubu ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en iyi dört grup üçüncüsü, adını son 16 turuna yazdıracak. Grup maçlarının 26 Haziran'da biteceği turnuvada son 16 turu aşaması, 29 Haziran'da başlayacak. Turnuvada 5 Temmuz'da çeyrek final ve 9 Temmuz'da da yarı final maçları başlayacak. EURO 2024'ün şampiyonu, 14 Temmuz'da Berlin Olimpiyat Stadı'nda oynanacak final maçıyla belli olacak.

Kaynak: DHA