Dünya genelinde yapılan büyük çaplı bir zeka testi, ülkelerin IQ seviyelerini ortaya koyan bir raporla sonuçlandı. Türkiye'nin IQ performansı, bu kapsamlı araştırma kapsamında detaylı bir şekilde incelendi.

Zeka Testi ve Türkiye'nin Sıralaması

Bir milyon altı yüz doksan bir bin yedi yüz kırk kişinin katıldığı zeka testi raporuna göre, Türkiye'de yaşayan bireylerin ortalama IQ seviyesi belirlendi. Bu değerlendirmede, bir kişinin ortalama zekası 100 puan olarak kabul edilirken, 100 üzeri üst seviye, 100 altı ise ortalama altı olarak değerlendiriliyor. 70 ve altı IQ ise zihinsel engelli olarak nitelendiriliyor.

Uluslararası Zeka Araştırması

Rapora göre, en yüksek zekaya sahip ülkeler sıralandı. İlk on ülke içinde Güney Kore, Çin, İran, Japonya ve Singapur gibi ülkeler dikkat çekti. Türkiye ise listede 73. sırada yer aldı.

Türkiye'nin IQ Değerlendirmesi:

Türkiye'de yapılan zeka testine göre, 42 bin 801 kişi test edildi ve Türkiye'nin ortalama IQ puanı bir önceki yıla göre 1.5 puan azalarak 95.63'e düştü. Bu durum, Türkiye'nin küresel IQ sıralamasında 73. sırada yer almasına neden oldu.

Çilek mevsimi geldi! İşte çileğin faydaları ve çilekle yapılabilecek şeyler Çilek mevsimi geldi! İşte çileğin faydaları ve çilekle yapılabilecek şeyler

Dünya Genelindeki Artış ve Azalışlar

İsrail, önceki yıla göre en yüksek artışı gösterirken, Türkiye'deki azalış dikkat çekici oldu. Ayrıca, Kanada, Fransa, İrlanda, İspanya, Katar, Kosta Rika ve Porto Riko gibi ülkelerde de önemli artışlar tespit edildi.

Sıralamada Türkiye'nin Konumu

Türkiye'yi sıralamada, Pakistan, Kamboçya, Madagaskar, Etiyopya gibi ülkeler takip ederken, listenin son sıralarında Gabon, Kongo, Angola, Fildişi Sahilleri, Nikaragua ve Guatemala gibi ülkeler yer aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ