YÖK Başkanı Erol Özvar, uluslararası öğrenci sayısı hakkında yaptığı açıklamada dikkat çekici bilgiler verdi. Karabük Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin HIV üzerinden hedef alınmasına yönelik skandalın ardından konuşan Özvar, Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısının 350 bine yakın olduğunu ve 198 ülkeden öğrenci geldiğini belirtti.

Kadınlara 11.378 TL Destek Ödemesi! Kadınlara 11.378 TL Destek Ödemesi!

Hedef İlk 5!

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) stratejik hedeflerinden biri de yükseköğretimde uluslararasılaşma olarak belirlenmiş durumda. Bu hedefin Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları'nda da yer aldığını ifade eden Özvar, Türkiye'nin bu alanda önemli bir başarı elde ettiğini ve dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girdiğini vurguladı.

Özvar, Türkiye'nin hedefinin ilk 5 ülke arasına girmek olduğunu ve YÖK'ün uluslararasılaşma stratejisinin temel hedefi olarak bunu belirlediklerini kaydetti.

Uluslararası Öğrenciler Göçmen Değil!

Bazı kesimlerin uluslararası öğrenci politikasına göçmen sorunu olarak baktığına dikkat çeken Özvar, bu yaklaşımı yanlış bulduğunu söyledi. Özvar, "Bu bakımdan uluslararası öğrenciler konusuna, bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur. Ülkemizin bir uluslararası yükseköğretim merkezi olmasını engelleyecek her türlü söz ve davranıştan uzak durulması, fevkalade önemli bir konudur" dedi.

Irkçılığa Asla Tolerans Yok!

Özvar, uluslararası öğrencilere sahip çıkılması gerektiğini ve ırkçı yaklaşımlara izin verilemeyeceğini de vurguladı. BirGün'e ulaşan kaynaklar, Özvar'ın Uludağ Üniversitesi Senatosu'nda yaptığı konuşmada "Uluslararası öğrencilerinize sahip çıkın lütfen. Irkçı yaklaşımlara izin veremeyiz" dediğini aktardı.

Resmi Rakamlar: 338 Bin

YÖK kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Türkiye'de halen 338 bin yabancı öğrenci öğrenim görüyor. Özvar'ın açıkladığı 350 binlik rakamın bu sayıya yakın olması dikkat çekiyor.

Editör: Kazim Bozkurt