İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'ndeki birçok kentte ve Karadeniz'in bazı illerinde meteor görüldü. Yeşil renkte parlak bir ışık hüzmesi gökyüzünde kayan meteor, vatandaşlar tarafından büyük bir heyecanla izlendi. Sosyal medyada paylaşılan videolarda meteorun etkileyici görüntüsü net bir şekilde görülüyor.

TÜRKİYE UZAY AJANSI'NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), konuyla ilgili yaptığı açıklamada gökyüzünde görülen cismin bir meteor olduğunu ve atmosferde parçalandığını belirtti. TUA'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Biden'dan Trump Açıklaması: Gizli Servis'e Talimat Verdim Biden'dan Trump Açıklaması: Gizli Servis'e Talimat Verdim

"Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir."

METEORDA GÖRÜLEN RENKLERİN NEDENİ

Meteorlarda görülen renkler, meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve atmosferdeki gazlarla etkileşimi gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir. TUA'nın açıklamasında bu faktörler şu şekilde açıklanıyor:

  • Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir.
  • Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.
  • Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.
  • Meteoroid Boyutu: Daha büyük meteoroidler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

HER METEOR BİR DOĞA HARİKASI

TUA'nın açıklamasında da belirtildiği gibi, meteorlarda görülen renkler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir.

Editör: Utku Çelik