Türkiye'de, elektronik seçim sistemine geçilebilmesi için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından ortaklaşa bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma kapsamında, uzmanlardan oluşan bir ekip, teknik detayları incelemek üzere harekete geçti.

Manisa'da uyuşturucu operasyonunda yakalanan 2 kişi tutuklandı Manisa'da uyuşturucu operasyonunda yakalanan 2 kişi tutuklandı

Türkiye'de Elektronik Seçim Sistemi İçin Çalışmalar Başladı

Türkiye'de, elektronik oylama uygulaması şu an için yalnızca yurt dışında bulunan seçmenler için geçerli. Yurt içinde milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler için ise henüz bir elektronik oylama yasal düzenlemesi bulunmuyor. Bu alandaki yasal boşluğun doldurulması ve yeni bir seçim sisteminin kurulması için adımlar atılıyor.

Uzmanlar Çalışmalarını Sürdürüyor

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri ile YSK'den uzmanlardan oluşan bir ekip, yurt dışındaki elektronik oylama uygulamalarını inceliyor ve Türkiye için uygun bir sistem geliştirmek için teknik detayları ele alıyor.

Gelecek Adımlar

Çalışmaların tamamlanmasının ardından, ilk olarak meslek örgütleri, kooperatifler ve üniversitelerdeki öğrenci temsilcisi seçimlerinde yeni sistem denenmeye başlanacak. Projenin başarıyla tamamlanması ve eksiklerin giderilmesinin ardından ise milletvekili, cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler seçimlerine elektronik oylama sisteminin entegre edilmesi hedefleniyor.

Uzman Görüşleri ve Hedefler

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, YSK Başkanı Ahmet Yener'in çağrısı üzerine başlatılan bu çalışmanın detaylarını paylaşarak, üniversite olarak verdikleri teknik ve bilimsel destekle sürecin ilerlediğini belirtti. Benzer şekilde, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik de çalışma grubunun yapılanmasını ve hedeflenen sonuçları detaylandırdı.

Kaynak: Haber Merkezi