Utku ÇELİK- Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin İzmir Şubesi, 2024-2027 yılları arasında görev yapacak yeni yönetimini belirlemek üzere olağan Genel Kurul’unu gerçekleştirdi. Ziraat Mühendisi İlker Ağın, İzmir Şubesi Başkanı olarak seçildi ve görevini Tütün Eksperi Kubilay Koç’tan devraldı. Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ise Kenan Fidan, Bekir İçer, Mustafa Kılıç ve Birol Çakmur olarak belirlendi.

Dernek Yeni Ofisine Taşınıyor

Genel Kurul toplantısının ardından, Dernek’in Konak İlçesi 2. Beyler’deki yeni ofislerine taşınma kararı alındı.

Efes Selçuklu'da 23 Nisan Coşkusu: Çocuklar Pazar Yeri'nde Şenliğe Katılacak! Efes Selçuklu'da 23 Nisan Coşkusu: Çocuklar Pazar Yeri'nde Şenliğe Katılacak!

Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin Tarihçesi ve Etkisi

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD), 1949 yılında bir grup ziraatçı tarafından kuruldu ve bugün Türk tarımının en köklü ve etkili örgütlerinden biri olarak kabul ediliyor. Dernek, 28 şube ve 36 temsilcilik ile tüm ülke çapında faaliyet gösteriyor. Üyeleri arasında tarım tekniker ve teknisyenleri, çiftçiler, ziraat mühendisleri, ev ekonomisi tekniker ve teknisyenleri ile tarım alanında araştırma yapan bilim insanları bulunuyor. Dernek, 8 binden fazla aktif üyeye sahip.

Dernek Faaliyetleri ve Projeleri

Dernek, bağımsız bir sivil toplum örgütü olup, 1959 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Dernek” statüsünü kazandı. Her yıl düzenlenen Ulusal Tarım Kongrelerini, tüm önemli tarımsal kuruluşların katılımıyla organize ediyor. Ayrıca, 1950 yılından bu yana Ziraat Dünyası dergisini kesintisiz ve düzenli olarak yayınlıyor. Dernek, çok sayıda tarımsal ve sosyal projeye katkıda bulunuyor.

Kaynak: Utku ÇELİK