Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, 24. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Atalay, Türk-İş'in 2024 yılı için belirleyeceği asgari ücret teklifini katılımcılarla paylaştı.

Bursa'nın Gelir ve Kurumlar rekortmenleri belli oldu Bursa'nın Gelir ve Kurumlar rekortmenleri belli oldu

Geçim Ücreti ve Asgari Ücret Eleştirisi

Asgari ücretin günümüzde bir geçim ücretine dönüştüğüne vurgu yapan Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücretle ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi. Işıkhan'ın yılda bir kez zam yapılacağı sözünü hatırlatan Atalay, "Hiç olmasın! Enflasyon olmasın, zam da yapmayın, para da vermeyin! Parayı ver, yap zammı, parayı ver, yap zammı! Neye yarıyor ki?" sözleriyle eleştirdi.

İşçilerin Temsilcisi: Geçinemiyoruz

Açıklamasında işçi temsilcilerinin zor durumunu dile getiren Atalay, masada oturanların birkaç gün sonra işçiler olacağını ve bu paralarla nasıl geçinileceğini anlatmaları gerektiğini söyledi. Atalay, "Cambaz olsanız 11 bin 400 TL’yle bir hafta geçinemezsiniz. Bu mesele hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi." ifadelerini kullandı.

Çağrı ve Uyarı: Adalet İstiyoruz

Atalay, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: "Ülkeyi yönetenlere bizi görmemezlikten gelmeyin diyorum. Bizi yok saymayın. 3 gün sonra oturduğunuz koltuklarda işçiler oturur. Bazı bürokratlar ben devletin sahibiyim zannediyor. Herkes için geçici bu iş."

Kaynak: HABER MERKEZİ