Çalışanların geçim koşullarını ve aile bütçelerine etkilerini göstermek amacıyla Türk-İş tarafından yapılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın Nisan 2024 sonuçlarına göre, temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişiklikleri dikkat çekiyor.

Açlık Sınırı: 17 Bin 725 TL

4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcaması miktarını ifade eden açlık sınırı, Nisan ayında 17 bin 725 lira olarak belirlendi.

Yoksulluk Sınırı: 57 Bin 736 TL

Gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 57 bin 736 lira olarak hesaplandı.

CHP’li Bakırlıoğlu sert çıkış: ‘Kemer sıkmaya saraydan başlayalım’ CHP’li Bakırlıoğlu sert çıkış: ‘Kemer sıkmaya saraydan başlayalım’

Yaşama Maliyeti: 22 Bin 991 TL

Tek başına yaşayan bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 22 bin 991 lira olarak belirlenirken, Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarında bir önceki aya göre yüzde 5,55'lik bir artış görüldü.

Değişim Oranı: Yüzde 74,88

Son 12 ayda yaşanan değişim oranı yüzde 74,88 olarak hesaplandı, bu da ekonomik koşullardaki önemli değişimleri gözler önüne seriyor.

Gıda Fiyatlarındaki Değişim

Araştırmaya göre, dana eti mart ayına göre ortalama 52 lira artışla 523 liradan, kuzu eti ise ortalama 734 liradan satıldı. Balık fiyatları yükselirken, yumurta fiyatlarında bir düşüş yaşandı. Tavuk eti fiyatı ise kilogram başına ortalama 10 lira arttı.

Nisan ayında ortalama sebze kilogram fiyatı 28,81 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı ise 46,50 lira olarak hesaplandı.

Siyah zeytin fiyatında bir artış gözlenirken, yeşil zeytin fiyatlarında ise kısmi bir düşüş yaşandı. Yağlı tohumlar arasında ceviz, fındık ve fıstık fiyatlarında değişiklik olmazken, ay çekirdeği fiyatlarında bir artış meydana geldi.

Şeker, Bal ve Pekmez Fiyatlarında Artış

Nisan ayında şeker, bal ve pekmez gibi ürünlerin fiyatlarında bir artış gözlemlendi, bu da temel gıda maddelerindeki fiyat artışlarının geniş bir yelpazede olduğunu gösteriyor.

Editör: Kazim Bozkurt