Avustralya'da 55 yıl sonra bulunan gemi enkazı tarihe geçti Avustralya'da 55 yıl sonra bulunan gemi enkazı tarihe geçti

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, kent ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan turizme yönelik faaliyet gösteren oda üyelerini ziyaret ederek talep ve sorunlarını dinledi. Ziyaretlerde oda üyeleri turizm sezonunun yarısını tamamlamalarına rağmen işlerinde geçen yıla göre büyük oranda düşüş yaşadıklarını ve maliyetlerini çıkarmakta zorlandıklarını belirtti. Ziyaret sonrası açıklama yapan Başkan Güngör, turizm sezonunun rekor sayıda bir turist beklentisi ile başladığını ancak sezonun ortasına gelinmesine rağmen bunun gerçekleşmediğini belirterek doluluk oranlarının yüzde 70 seviyelerinde kaldığını söyledi. Başkan Güngör konaklama tesislerinin tam doluluğa ulaşamaması sebebiyle turizmcinin sıkıntılı bir sezon geçirdiğini söyledi.

KENT EKONOMİSİNİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRÜ TURİZM

Manavgat'ta kent ekonomisinin en önemli gelir kaynağının turizm olduğunu anlatan Başkan Güngör, "Kentimizin başat sektörü bacasız sanayi turizmdir. Turizm sektöründe konaklama tesislerinin yeterince dolu olmaması, turizme hizmet veren diğer sektörleri de negatif yönde etkilemektedir. Turizm sezonunun yarılanmasına rağmen tesislerin doluluk oranlarının yetersiz olması bölgedeki turizme yönelik olan tüm sektörleri olumsuz etkiliyor" dedi.

TURİZMDE BEKLENEN RAKAMLARIN YAKALANAMAMASININ BİRÇOK NEDENİ VAR

Turizm sezonunun ortasında olmasına rağmen konaklama tesislerinde yeterince doluluk sağlanamamasının birçok nedeni olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, "Konaklama tesislerinde yeterince doluluk sağlanmasının sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle özellikle Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi vatandaşı tatillerini erteledi veya iptal etti. Avrupa'nın büyük tur operatörlerinden olan Alman FTI şirketinin iflas etmesi nedeniyle birçok turist tatillerini başka ülkelere kaydırması da bölgemize olumsuz yansıdı. Diğer bir neden ise Yunan adalarına kapı vizesinin açılması ile adalara düzenlenen turların maliyet açısından cazip gelmesi nedeniyle yerli turistlerin Yunan adalarını tercih etmesi önemli etkenlerden birisidir" dedi.

Diğer bir nedenin ise yüksek enflasyondan kaynaklandığına vurgu yapan Başkan Güngör, "Döviz kurunun turizmciyi kurtaracak seviyelerde seyretmemesi fiyatlarımızın yüksek kalmasına neden olmaktadır. Bu durum ülke bazında rakip turizm destinasyonları ile rekabet şansımızı azaltmaktadır" diye konuştu.

TURİZM İŞLETMELERİ ZOR DURUMDA

Konaklama tesislerinin yeterinde doluluk oranlarını sağlayamamasının ve gelen turist sayısının az olmasının turizme yönelik çalışan işletmeleri de etkilediğine vurgu yapan Başkan Güngör, "Ziyaret ettiğimiz turizme yönelik iş yapan üyelerimiz işlerinin geçen yıllara göre büyük oranda düştüğünü belirttiler" dedi. Turizmdeki işletmelerin ülke ekonomisine sağladığı katkının büyük önem taşıdığını vurgulayan Güngör, bu işletmelerin ülke ve kent ekonomi için hayati önem taşıdığını söyledi.

TURİZMCİYE YÖNELİK DESTEK PAKETİ TALEBİNDE BULUNUYORUZ

Turizm sektöründe doluluk oranlarının yeterince sağlanamaması sebebiyle turizmcilerin iyi bir sezon geçiremediğini ve sektördeki işletmelerin zorlandığını vurgulayan Başkan Güngör, "Devletimizin tasarruf tedbirleri aldığını biliyoruz, ancak turizm sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz sezonun kötü geçtiğini belirterek destek talebi konusunda odamıza talepte bulunuyor" dedi.

Başkan Güngör, turizm işletmelerine finansal erişim sağlayacak destek paketi çıkarılması başta olmak üzere vergi indirimi ve SGK ödemelerinde kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi.

Kaynak: DHA