Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Turgut Altınok, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Altınok, Ankapark, kentsel dönüşüm ve Mansur Yavaş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ankapark’ın durumu

Altınok, bir çay ocağında gazetecilerle sohbet ederken, şu anda kapalı olan ve milyonlarca lira zarara neden olan Ankapark ile ilgili planlarını paylaştı. Altınok, Ankapark’ın çürüyen bir milli servet olduğunu belirterek, “Ankapark’ı açmak lazım. Orayı tabii geliştireceğiz ama bir taraftan da hızlı şekilde tamirini, tadilatını, onarımını yaparak, Ankapark’ı hizmete açacağız” dedi.

Erbakan: En yüksek oyu almak için mücadele içindeyiz Erbakan: En yüksek oyu almak için mücadele içindeyiz

Altınok, Ankapark’ın Ankara’nın cazibe merkezi olması gerektiğini vurgulayarak, “Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin Ankapark’ı ziyaret etmesini istiyoruz. Ankapark, Ankara’nın marka değerini artıracak bir proje. Ankapark’ı Ankara’nın Disneyland’ı yapacağız” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm ihtiyacı

Altınok, kentsel dönüşüm konusunda da önemli mesajlar verdi. Altınok, Ankara’da deprem riskine karşı uyarıda bulunarak, “Ankara’da deprem yok diye rehavete kapılmayalım. 6 Şubat depreminin merkezi Kahramanmaraş’tı ama nereyi yıktı? Hatay’ı yıktı. Yani depremde rahmete giden ölenlerimizin yarısı ve yıkımın büyük bir bölümü de Hatay’daydı. Yani Ankara depremlerin yönleri vardır. Şereflikoçhisar’dan geçen bir fay vardır. Onun yönü Ankara’ya doğru. Yani burada 6,5 - 7,5 şiddetinde Allah korusun deprem olursa Ankara’da çok yer yıkılır” dedi.

Altınok, Ankara’nın birçok noktasında acilen kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Yani Ankaramızın birçok noktasında acilen kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Şereflikoçhisar’dan geçen fay hattında bir kırılma olursa Ankara’da çok yıkım ve ölüm olur. Bir de bu binalar eskidi. Her tarafları dökülüyor. Ankaramızın birçok eskiyen dokusunda kentsel dönüşüm planlarımız olacak. Bunları acil Ankara’da yapmak lazım” şeklinde konuştu.

Altınok, kentsel dönüşüm projelerinin hem vatandaşların güvenliğini hem de Ankara’nın estetiğini sağlayacağını ifade ederek, “Kentsel dönüşüm, sadece binaları yıkmak ve yeniden yapmak değildir. Kentsel dönüşüm, sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel bir dönüşümdür. Kentsel dönüşüm, Ankara’nın kimliğini, tarihini, kültürünü koruyarak, modern, yaşanabilir, yeşil ve akıllı bir kent haline getirmektir. Kentsel dönüşüm, vatandaşlarımızın haklarını, taleplerini, beklentilerini gözeten, katılımcı, şeffaf ve adil bir süreçtir. Kentsel dönüşüm, Ankara’nın geleceğine yatırım yapmaktır” dedi.

Mansur Yavaş ile ilişkiler

Altınok, CHP’nin Etimesgut Belediye başkan adayı Erdal Beşikçioğlu’nun “Mansur Başkanımızın ayakları yere o kadar sağlam basıyor ki, o yürüdüğü zaman etrafındakiler titrer” sözü hatırlatılarak, “Mansur Yavaş sizin için güçlü bir aday mı?” diye sorulması üzerine ise şu yanıtı verdi:

“Vallahi biz yürürken kimse titremiyor, bizde sevgi var. Biz titretenlerden değil, sevenlerden, kucaklayanlardanız. Biz titretmeye değil, gönüller almaya, gönüller yapmaya geliyoruz. Biz kibir adası değil, gönül adasıyız. Mansur Yavaş, bizim rakibimiz değil, kardeşimizdir. Ankara’nın hayrına olan her şeyde onunla iş birliği yapmaya hazırız. Ama Ankara’nın zararına olan her şeyde de ona karşı durmaya kararlıyız. Bizim için Ankara’nın menfaati her şeyden önce gelir. Biz Ankara’ya hizmet etmek için yola çıktık. Ankara’nın sorunlarını çözmek için çalışacağız. Ankara’nın vizyonunu yükseltmek için projeler üreteceğiz. Ankara’yı hak ettiği yere taşımak için gayret göstereceğiz. Ankara’nın aşığıyız, Ankara’nın aşkıyla yanıp tutuşuyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ