9 EYLÜL-Tülay Cengiz Geleneksel Karagöz ve Hacivat gölge oyununun son temsilcilerinden biri olan Tuncer Savcı, öykü kitaplarıyla kitap fuarında yer alacak. Eğitimci, yazar ve aynı zamanda Karagöz gölge oyununu sergileyen Tuncer Savcı, bugüne kadar Sınıkçı ve Comçalı Gelin adlı iki öykü kitabı yazdı.
WhatsApp Image 2023-10-31 at 16.20.28

Tuncer Savcı, yıllar önce Vanda öğretmenlik yaparken ilçeye gelen bir Karagöz oynatıcısını izleyerek bu geleneksel sanata hayran kaldığını belirtiyor. Kendi sözleriyle, "Karagöz oynatımı yaşamımda benim için bir başlangıç oldu. Karagöz oyunuyla ilgili ne bulduysam okudum. Paha biçilmez değerdeki geleneksel kültürümüz için ne öğrenmem gerekiyorsa çabaladım. Bu işin öğrenilmesi yıllarımı aldı, ama artık piştiğime inandığımda sahneye çıkmaya başladım. Öğretmenlik mesleğimin yanı sıra çeşitli etkinliklere katılarak Karagöz sanatını sergileme fırsatı buldum. 17 yıldır kesintisiz bir şekilde nişan, sünnet düğünleri, okullar ve festivallere katılarak bu sanatı icra etmeye çalışıyorum."

Diyanet 'Kudüs Biyografisi' hazırlıyor Diyanet 'Kudüs Biyografisi' hazırlıyor

Ayrıca, yazarlık serüvenine de ara vermeden devam ettiğini belirten Tuncer Savcı, ölünceye kadar öykü kitapları yazmaktan vazgeçmeyeceğini vurguluyor. Tuncer Savcı, 4 Kasım Cumartesi günü YazarEvi Topluluğu Derneği'nin B219 numaralı standında yer alacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ