Tunceli'de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için il merkezi ve ilçelerde ortak adaylar ile seçime gidileceği duyuruldu. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde bir araya gelen DEM PARTİ, EMEP, TİP, SMF, EÖC ve Partizan, Dersim halkının söz ve kararının egemen olacağı bir kent yönetimi için ortak mücadeleye davet etti.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen: CHP'nin Vizyonu 'Sosyal Belediyecilik' Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen: CHP'nin Vizyonu 'Sosyal Belediyecilik'

Ortak Açıklamada Neler Söylendi?

Grand Şaroğlu Otel'de yapılan basın açıklamasına Emek Partisi İstanbul Milletvekili ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı İskender Bayhan, DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Sosyalist Meclisler Federasyonu temsilcisi ve HDP İstanbul eski Milletvekili Erdal Ataş, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcisi Gökmen Yeşil, Partizan temsilcisi Leyla Elma ve çok sayıda davetli katıldı.

Ortak açıklamada, bölgede ve dünyada büyük değişimlerin yaşandığı, demokrasinin zayıfladığı, emekçilerin yoksullaştığı ve savaş yanlısı politikaların arttığı bir ortamda seçimlere gidildiği belirtildi. Dersim halkının kendi kendini yönetebilmesi için Dersim'de il merkezi, yedi ilçe ve bir beldede ortak adaylarla seçimlere girilmesi kararı alındığı vurgulandı.

Kadınların ve Gençlerin Sesi Olacaklar

Açıklamada, kadınların, gençlerin, emekçilerin ve üreticilerin sesi olarak yerel yönetimlerin demokratikleşmesi ve Dersim'de yaşayanların kendilerini yönetebilmesi için buluşulduğu ifade edildi.

Tunceli'de Halkın Tercihi Ortak Adaylarda

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM PARTİ), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Partizan'dan oluşan ittifak, Dersim halkının siyasi tercihlerinin ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla 31 Mart 2024 yerel seçimlerde ortak ve birleşik mücadeleye çağrıda bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ