Yaklaşık 3.400 yıl önce, Tunç Çağı'nda yaşayan ve Danimarka'da gömülen 16-18 yaşlarındaki Egtved genç kızın giyim tarzı, günümüz modasına benzetiliyor. Egtved kızın kalıntıları, 1921 yılında bulunmuş ve ince yapılı, 160 cm uzunluğunda olduğu tespit edilmiştir. Kalıntılarda, kızın saçı, tırnakları ve bazı dişleri hala bozulmamış olarak bulunmuştur.

Twitter'ın kaynak kodu sızdı! Twitter'ın kaynak kodu sızdı!

Egtved kızın giydiği kıyafetler arasında, diz boyunda iplerden oluşan bir etek, kısa crop tarzı bir tunik ve spirallerle süslenmiş bir bronz kemer yer alıyor. Bu kıyafetler, sosyal medyada günümüzde giyilen etek ve kısa tişörtlere benzetilmiştir. Ayrıca, Egtved kızın yanında, tarak, bronz bir kol halkası ve kulağı için kullanılan bronz bir halka da bulunmuştur. Mezarının yanında ise yakılmış bir çocuğun kemik külleriyle dolu bir bohça yer almıştır.

Bronz Çağı'nda, figür kadınların benzer kıyafetler giydiği tarihte betimlenmektedir. Uzmanlar, Egtved kızın hayatının uzun bir dönemini Güney Almanya'da geçirdiğini ve son iki yılında seyahat etmiş olabileceğini öne sürüyor. Kalıntıların analizi sonucunda, Egtved kızın Danimarka dışında bir yerden gelmiş olabileceği ve son altı ayını Danimarka'dan uzak bir yerde geçirmiş olabileceği düşünülmektedir. Olasılıkla, Egtved kızın Egtved'e geldikten kısa bir süre sonra hastalandığı veya öldüğü tahmin edilmektedir.