Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan gelen müjdeli haber, sürücü kurslarını sevindiriyor! 01 Haziran 2024 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile birlikte, ticari taşımacılık yapılmadığı sürece sürücü eğitim araçları için yetki belgesi alma zorunluluğu kalktı. Bu sayede sürücü kursları için önemli bir bürokratik engel ortadan kalkmış oldu.

Yeni Yönetmelik Neleri Getiriyor?

Yeni yönetmelik, sürücü eğitimi sürecinde kullanılan araçlar için ayrı bir yetki belgesi alma zorunluluğunu kaldırarak sürücü kurslarına önemli bir kolaylık sağlıyor. Bu sayede sürücü kursları, yetki belgesi alma ve yenileme gibi prosedürlerle uğraşmadan asıl görevlerine, yani sürücü adaylarına en iyi şekilde eğitim vermelerine odaklanabilecekler.

Taşımacılık Sektöründe de Yeni Düzenlemeler Var

Yetki belgesi alma şartları ve yükümlülükleri ile ilgili önemli düzenlemeler içeren yeni yönetmelik, taşımacılık sektörüne de yeni kurallar getiriyor. Artık yetki belgesi alacak kişilerin 15 yaşından büyük olması şartı getirildi. Ayrıca, uluslararası eşya taşımacılığı yapacak olanlar için tecrübe şartı konusundaki tereddütler giderildi ve yeni düzenlemeler getirildi. Ticari yolcu, eşya ve nakliyat ambarı işletmeciliği faaliyetinde bulunan firmalar için ise belirlenen asgari kapasite şartlarında düzenlemeye gidildi.

Yetki Belgesi Sahiplerini İlgilendiren Hususlar

Yetki belgesi sahiplerinin ölümü durumunda iade edilecek belge ücretlerine ilişkin esaslar belirlenirken, yasaklanan belge satışı gibi uygulamaların önüne geçilmesi için de tedbirler alındı.

Otobüslerde Yanıcı Madde Taşımacılığına Yasak

Yeni yönetmelikle birlikte, otobüslerin bagaj kısmında yanıcı, yakıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin taşınmasını engellemek için uygulanan müeyyideler ağırlaştırıldı.

Yetki Belgesi Kapsamı Dışında Faaliyet Cezası Arttı

Başkan Saygılı İGC'yi ziyaret etti Başkan Saygılı İGC'yi ziyaret etti

Taşımacıların aldığı yetki belgelerinin kapsamı dışında faaliyet yürütülmesi halinde, yeniden alınacak belgelerde uygulanan indirimin kaldırıldığına dikkat çekildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ