ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında “sus payı” ödediği iddiasıyla açılan dört ceza davasından birinde, Yargıç Juan Merchan tarafından konuşma yasağına tabi tutuldu.

Yargıç Merchan, Trump’ın avukatları, mahkeme personeli, savcılar veya avukatların aile üyeleri hakkında dava ile ilgili müdahale edici açıklamalar yapmasını yasakladı. Ayrıca, potansiyel veya gerçek jüri üyeleri hakkında açıklama yapmasını da engelledi. Yargıç Merchan, Trump’ın adalet sisteminin her düzeyindeki insanlara karşı “tehdit edici, tahrik edici, aşağılayıcı” açıklamalar yapma geçmişini hatırlattı.

“Sus Payı” Davası

Yetişkin film oyuncusu Daniels, Trump ile yaşadığı ilişki hakkında sessiz kalmak için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşma imzaladığını belirtmişti. Daniels, anlaşmanın Trump tarafından imzalanmadığı gerekçesiyle geçersiz olduğunu savunmuştu.

Trump, Daniels’ın iddialarını reddetmişti. Ancak, Trump’ın 2016 seçim kampanyasından önce avukatlık yapan Michael Cohen, Daniels’a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı. Cohen, daha sonra kendisine Trump’ın şirketleri tarafından ikramiyelerle birlikte yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını iddia etmişti.

Cohen, Trump’ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada “vergi kaçırma” ve “Kongre’ye yalan söyleme” suçlamalarıyla gözaltına alınmıştı. Cohen, çıkarıldığı mahkemede kampanya finansmanı ihlalleri de dahil olmak üzere 9 federal suçlamayı kabul etmiş ve Aralık 2018’de 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Europol’ün istihbarat ağına 3 binden fazla kolluk kuvveti bağlandı Europol’ün istihbarat ağına 3 binden fazla kolluk kuvveti bağlandı

Trump’ın Reddi

Geçtiğimiz yıl 4 Nisan’da, Trump, söz konusu ödemeyi örtbas etmek için mali kayıtlarda tahrifat yapmakla suçlandığı dava kapsamında hakim karşısına çıktı. Duruşmada kendisine yöneltilen 34 suçlamayı dinledikten sonra tüm suçlamaları reddetti. Davanın ilk duruşması 15 Nisan’da jüri seçimiyle başlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ