9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre: Türkiye genelinde otomotiv satışları nisanda 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 22,3 azalarak 75 bin 919 adet oldu. Geçen ay otomobil satışları 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 20,61 azalarak 61 bin 448 adede düşerken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 28,6 azalışla 14 bin 471 oldu. Aylar sonra otomotiv satışlarında düşüş yaşanırken, Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun sektörün içerisinde bulunduğu durumu 9 Eylül’e değerlendirdi.

mehmet torun-1

Çin'den rekor ABD tahvili satışı! Çin'den rekor ABD tahvili satışı!

‘ACİL İHTİYAÇ DIŞINDA KİMSE ARACA YÖNELMİYOR’

Yılın il üç ayında satışların yüksek olmasının nedeninin ÖTV sıfır destekli engelli araç üst sınırının 1 milyon 600 bin TL’ye çıkarılmasından kaynaklı olduğu söyleyen Torun, “Son üç ay içerisinde totalde satılan 350 bin aracın yüzde 45’ini engelli plakalı araçlar oluşturuyor. Üst sınırın yükseltilmesi geçen yıl boyunca engelli plakalı araç alabilmeyi çok fazla beklemiş olan vatandaş için bir fırsat oldu” ifadelerini kullandı.

“Aslına bakarsanız otomobildeki engelli plaka dışındaki satışlar Nisan ayındaki düzeyde gidiyordu” diyerek sözlerine devam eden Torun, “Zaten bu yıl finansmana erişim yokken, satışların düşmesi de normal. Acil ihtiyaç dışında kimse araca yönelmiyor” dedi.

‘SAAT 10’DAN SONRA YOLLAR BOMBOŞ’

İzmir’de insanların toplu taşımaya yönelmeye başladığını ifade eden Torun, “Trafik noktasında İstanbul’a döndüğümüzü konuşuyorduk. Örnek vermek gerekirse; öğlen saatlerinde Çankaya trafiği çekilmez bir durumda oluyordu. Trafik felaketti. Şimdi ise sabah saat 10’dan sonra yollar bomboş. İnsanlar toplu taşımaya yöneldi. Çünkü yakıt, sigorta, kasko fiyatları çok yüksek” diye söyledi.

‘SEKTÖRDE KAPATMAYI DÜŞÜNEN ÇOK İNSAN VAR’

Torun, otomotiv sektörünün ticaret fazlası veren, 17 yıldır ihracatta Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında geldiğini hatırlatan Torun, kredi erişimini zorlaştırmanın mantıklı olmadığını dile getirdi. Torun, “Sektörde kapatmayı düşünen çok fazla insan var. Küçülmek ya da işi farklılaştırmaktan başka çare kalmayacak gibi görünüyor” diye konuştu.

‘BU YIL 750 BİN SATIŞ SÜPER BİR RAKAM OLUR’

Geçen yıl 1 milyonu aşan araç satışlar rakamlarına bu yıl ulaşmanın zor olduğunu vurgulayan Torun, “Bu sene ki satış 750 bini görürse müthiş bir rakam olur” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ