Doğada her ne kadar nadir bulunuyor olsa da Toros Dağları'nın gözdesi olan kuzugöbeği mantarı, yiyene adeta şifa dağıtıyor. Kilosu 600 liraya kadar satılan bu mucizevi sebze, birçok sağlık sorununa karşı fayda sağlayabiliyor.

Toroslarda Yetişen Nadir Bir Lezzet

Antalya'nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölge halkı tarafından "göbek" olarak adlandırılan kuzugöbeği mantarı, Nisan ayı ortalarında toplanmaya başlıyor. Yağışlı havalarda hasadı mayıs sonlarına kadar uzayan bu nadir bitki, bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiş durumda.

Oto yıkamasında kendisini tazyikli suyla yıkattı Oto yıkamasında kendisini tazyikli suyla yıkattı

Pahalı Ama Değerli

Bahar aylarında bol yağış alan Akseki'de yetişen kuzugöbeği mantarlarının taze hali 600 liraya kadar ulaşırken, kurutulmuş hali ise 5 bin liralara kadar satılıyor. Bu kadar pahalı olmasına rağmen, kuzugöbeği mantarı birçok sağlık sorununa karşı oldukça faydalı.

Sağlığa Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kuzugöbeği mantarı, B1, B2, B3, C vitaminleri ve kalsiyum, sodyum, çinko, potasyum minerallerini bolca içeriyor. Tek bir kuzugöbeği mantarı, neredeyse 1 kilogram etin taşıdığı proteine eşit miktarda protein içeriyor.

Göz Sağlığından Kalbe Her Derde Deva

Yüksek miktarda B2 vitamini içeren kuzugöbeği mantarı, göz sağlığı için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir ve karaciğer enzimlerinin yenilenmesine yardımcı olur. Kan şekerini dengelemede de oldukça etkili olan bu mantar çeşidi, demir eksikliği sorunu olanlar için de tedavi edici özelliğe sahip.

Antioksidan Gücüyle Prostat Kanserine Karşı Koruma

Kuzugöbeği mantarı, yüksek selenyum içeriği sayesinde prostat kanserine karşı da olumlu etkiye sahip olabileceği düşünülüyor.

Doğaya Saygılı Olalım

Nadir bulunan ve birçok sağlık sorununa karşı fayda sağlayan kuzugöbeği mantarını toplanırken doğaya zarar vermemeye özen göstermek gerekiyor. Bu nadide bitkinin neslinin korunması için bilinçli bir şekilde toplanması ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması önemlidir.

Kaynak: haber merkezi