TOGG'un yerli otomobili T10X adlı SUV modelinin başlangıç fiyatı 953 bin TL olarak belirlendi. Model, Zincirlikuyu'daki bir alışveriş merkezinde sergileniyor ve ziyaretçiler, aracın fiyatı hakkında düşüncelerini dile getiriyor. 

TOGG Açılımı Nedir?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye merkezli bir otomobil üreticisi şirkettir ve fikri mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilini 29 Ekim 2022'de seri üretime hazır hale getirdi.

TOGG kimin? TOGG devletin mi, özel mi?

Türkiye'nin yerli otomobili Togg, 28 Haziran 2018 tarihinde Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB'un ortaklığıyla kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilecek olan elektrikli otomobildir. İlk kez 27 Aralık 2019'da Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen etkinlikte tanıtılmıştır. Aracın tasarımı, Pininfarina tarafından hazırlanan konseptte yapılan özgün değişikliklerle oluşturulmuştur. Araç, Euro NCAP çarpışma testlerinde beş yıldız alacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın gösterge paneli tamamen elektronik ekranlardan oluşurken, yan aynalar yerine kameralar kullanılmıştır. İlk model C sınıfı SUV olacak ve 2030 yılına kadar beş farklı model üretilecektir. Aracın ön ızgarasında lale motifleri yer almaktadır.

Fabrika, Bursa'nın Gemlik ilçesinde yer almaktadır ve 18 Temmuz 2020'de inşaatına başlanmıştır. Yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alana sahip olan fabrikanın inşaatı 2022 yılı ortasında tamamlanmıştır. Togg, 2022 sonunda seri üretim bandından elektrikli C SUV aracını indirmeyi hedeflemektedir. Gemlik'teki Togg fabrikasında boya tesisleri, çatı panel montajı ve kör kalıp montajı yapılmıştır.

Benzine indirim müjdesi! Benzine indirim müjdesi!

Togg, Farasis ile birlikte Türkiye'deki enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Gemlik'te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi olan SIRO'yu kurmuştur. SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacaktır.

TOGG fabrikası nerede?

Fabrikanın inşaatına ilk olarak 18 Temmuz 2020 tarihinde Gemlik ilçesinde başlandı. Fabrikanın sahası yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin metrekare olarak belirlendi. Fabrikanın açılışı ise 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

TOGG ne zaman satışa çıkacak?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Genç MÜSİAD'ın 15. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Bu hafta TOGG'un satışa çıkacağı Allah'ın izniyle gerçekleşecek. Yakın bir zamanda TOGG milletimizle buluşacak" şeklinde açıklama yaptı.

TOGG Fiyat listesi açıklandı mı?

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, MÜSİAD Gençlik Kolları'nın Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin otomobili Togg'un bu hafta satışa çıkacağını duyurdu. Togg'un satış fiyatı henüz belli olmamakla birlikte, Resmi Gazete'de yayımlanan bir karar ile elektrikli araçların matrah limitinin yükseltilmesi sonucu bazı modellerin fiyatı yeniden yüzde 10'luk ÖTV dilimine girdi ve düştü. Bu düzenlemenin Togg'un satış fiyatını da olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

TOGG satış fiyatı ne?

ÖTV dilimindeki düzenleme ile birlikte elektrikli araçların fiyatları düştü ve Togg'un satış fiyatını da belirleyecek. Togg, arkadan itişli ve dört çeker versiyonlarıyla satışa çıkacak. Arkadan itişli versiyonunun 160 kW güce sahip olması nedeniyle yüzde 10’luk ÖTV dilimine girmesi bekleniyor. Dört çekerli Togg C-SUV için uygulanacak ÖTV oranı ise yüzde 50 olabilir. Tahmini olarak, 160 kW güce sahip Togg'un fiyatı 1 milyon 100 bin TL ila 1 milyon 300 bin TL arasında olacak. Togg'un satış fiyatı bu hafta içinde açıklanacak.

TOGG'un Fiyatı Ne Kadar? 2023 fiyatları

Yerli ve milli elektrikli otomobil üreticisi TOGG'un T10X adını verdiği C segmenti SUV modelinin fiyatı açıklandı ve başlangıç fiyatı 953 bin TL olarak belirlendi. Aracın fiyatı, donanım seçenekleri, menzil ve opsiyonel ilaveler gibi faktörlere göre değişerek 1 milyon 215 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. T10X modeli, iki farklı donanım seviyesi ve iki batarya seçeneğiyle müşterilere sunulacak. Araç, Zincirlikuyu'daki bir alışveriş merkezindeki tanıtım standında sergileniyor ve ziyaretçiler, belirlenen fiyatı değerlendiriyorlar.