Haber-Utku ÇELİK

TOGG, tamamen Türkiye'nin kendi ürettiği yerli ve milli araç olarak yakın bir zamanda satışa çıkacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır tarafından duyurulan satış tarihi ile birlikte, TOGG'un fiyatları da tüketiciler tarafından merak ediliyor. i-SEDAN, i-CITY, i-SUV, i-MPV ve i-PANEL gibi beş farklı elektrikli araç modeli ile sunulacak olan TOGG'un ne zaman satışa çıkacağı ve fiyatları arama motorlarında sıkça araştırılıyor. Bu konuda detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte TOGG 2023 satış fiyat listesi ve model seçenekleri

TOGG NE ZAMAN SATILACAK, SATIŞA ÇIKACAK?

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin Togg ile birlikte heyecan verici bir yolculuğa çıkacağını belirtti. Kacır, Türkiye'nin bölgesinde öne çıkan bir üretim üssü haline geldiğini ve otomotiv sektöründe Avrupa'nın dördüncü, dünyanın 14. büyük üreticisi olduğunu vurguladı. Bu başarının ardından Türkiye'nin önünde büyük bir fırsat penceresi açıldığını söyleyen Kacır, "Bu hafta Türkiye'nin otomobili Togg satışa çıkacak" dedi.

Kacır, Togg ile yola çıkmalarının sadece bir markanın veya bir şirketin yolculuğu olmadığını, mobilite ekosisteminde yükselen Türkiye'nin yolculuğu olacağını da vurguladı. Bu nedenle, Türkiye'nin Togg ile birlikte yükselen yıldız olma iddiası taşıdığını ve bu yolculuğun sadece bir otomobil yolculuğu olmadığını belirtti.

TOGG 2023 SATIŞ FİYAT LİSTESİ

Son günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan karar, elektrikli araçların matrah limitinin yükseltilmesiyle bazı modellerin fiyatının yeniden yüzde 10'luk ÖTV dilimine girdiğini ve düştüğünü açıkladı. Bu düzenleme, yerli otomobilimiz Togg'un satış fiyatını da etkiledi.

Togg, arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyonla piyasaya sürülecek. Togg'un arkadan itişli versiyonu, 160 kW güce sahip olacak ve tahminlere göre yüzde 10'luk ÖTV dilimine girecek. Dört tekerlekten çekişli versiyon Togg C-SUV ise 320 kW güce sahip olacak ve yüzde 50'lik bir ÖTV oranıyla satışa sunulabilir.

Yerli ve milli otomobilimiz Togg'un ilk etap fiyatları da belli oldu. Giriş seviyesi C segment Togg T10X, 953 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılacak. Uzun menzilli model V2 RWD ise 1 milyon 215 bin TL fiyatla satılacak.

TOGG ÖZELLİKLERİ

Togg, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB ortaklığında 28 Haziran 2018'de kurulmuştur. Türkiye'de üretilecek olan Togg, İtalyan tasarım bürosu Pininfarina tarafından tasarlanan konseptte özgün değişikliklerle üretilmiştir. Prototip araçlar İtalya'da üretilmiştir.

Tasarım sürecinde 121 mühendis görev almıştır. Bataryası platforma entegre edilen Togg, Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alacak şekilde tasarlanmıştır. Araçta yedi standart ve iki opsiyonel hava yastığı bulunacaktır. İlk üretilecek model, C sınıfı bir SUV olacak ve 2030 yılına kadar beş farklı modelin üretilmesi planlanmaktadır. Ön ızgarasında lale motifleri yer alan Togg, gösterge paneli tamamen elektronik ekranlardan oluşmaktadır. Panelde üç gösterge ekranı ve 10 inç (25,4 cm) boyutunda multimedya ve navigasyon ekranı yer almaktadır. Ayrıca araçta yan aynalar yerine kameralar kullanılmaktadır.

28 Ekim 2022 tarihinde Togg'un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, araçların "Anadolu", "Oltu", "Kula", "Gemlik", "Kapadokya" ve "Pamukkale" isimli renk seçeneklerine sahip olacağı duyurulmuştur.

TOGG TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Bu araç, enerjisini lityum iyon pillerinden alıyor. 300 km ve 500 km menzil seçenekleriyle iki farklı güç paketi sunulacaktır ve tek bir şarjla kullanılabilecektir. Bataryaların %80'i 30 dakikadan daha kısa bir sürede şarj edilebilecektir. Araç, rejeneratif fren sistemi sayesinde yavaşlarken motorları dinamo gibi çalıştırarak bataryayı tekrar şarj edebilecek ve bu sayede menzili %20'ye kadar uzatabilecektir.

Araç, iki farklı motor gücü seçeneği sunacak: arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP. Araç, maksimum 180 km/sa hıza sahip olacak ve 400 HP versiyonunda 0-100 km/sa hızlanması 4,8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7,6 saniye olacaktır.

Araç, 4G/5G internet bağlantısı ile fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alabilecektir. Ayrıca, arıza durumunda araca uzaktan müdahale edilebilecektir. Araç, 3. seviye otonom sürüş özelliklerine sahip olacaktır.

TOGG MODEL SEÇENEKLERİ

ANADOLU

GEMLİK

OLTU

KULA

KAPADOKYA

PAMUKKALE