Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı verilere göre, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mayıs ayında 61,46 seviyesine yükselerek Eylül 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise aynı dönemde 93,66 seviyesine çıktı.

TL'de Reel Değerlenme Verilere Yansıyor

Ekonomi yönetiminin vurguladığı TL'de reel değerlenme, son verilerle birlikte net bir şekilde ortaya çıkıyor. TCMB'nin açıkladığı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru, Mayıs ayında 61,46 seviyesine ulaşarak son üç yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu artış, TL'nin reel değerinin yükseldiğini gösteriyor.

REK Nedir?

Reel efektif döviz kuru (REK), Türkiye'nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, ikili ticaret akımları kullanılarak ağırlıklandırılan Türk Lirası'nın ortalama değeri ile nominal efektif döviz kurunun hesaplanması sonucu elde edilir. Nominal efektif döviz kurundan nispi fiyat etkileri arındırılarak REK'e ulaşılır. TCMB, enflasyon hedefi kapsamında TÜFE bazlı REK'i esas alır.

Mayıs Ayı Verileri

Mayıs ayında TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru, 61,46 seviyesine ulaşarak Eylül 2021'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Aynı dönemde ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise 93,66 seviyesine çıktı. Bu veriler, TL'nin reel olarak değer kazandığını ve ekonomi yönetiminin vurguladığı reel değerlenmenin gerçekleştiğini gösteriyor.

REK Nasıl Hesaplanır?

REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetlerinden biriyle arındırılarak üç farklı alt endeks oluşturur. TCMB, enflasyon hedefi kapsamında TÜFE bazlı REK'i esas alır. Bu hesaplamalar, Türkiye'nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre yapılır ve ikili ticaret akımları kullanılarak ağırlıklandırılır.

Spot Text:

Fitch, ABD'nin borç yükünün artmasını bekliyor Fitch, ABD'nin borç yükünün artmasını bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın verilerine göre, Mayıs ayında TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 61,46 seviyesine çıkarak Eylül 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise aynı dönemde 93,66 seviyesine çıktı.

Kaynak: HABER MERKEZİ