Utku ÇELİK- Diyarbakır'ın kayyum belediyesi, Şeyh Said isminin Çevre Yolu ile Elazığ Çevre Yolu’nu birbirine bağlayacak olan bulvara verileceğini duyurduğunda, TKP Diyarbakır İl Örgütü'nden önemli bir tepki geldi. İl örgütünün yaptığı açıklamada, Şeyh Said'in "Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı, hilafetçi" olduğu belirtildi.

Şeyh Said Bulvarı Tartışmaları Tetikledi

TKP Diyarbakır İl Örgütü'nün açıklamasında, Şeyh Said'in duruşu şu şekilde değerlendirildi:

İYİ Parti'nin İzmir adayları kesinleşti! İşte 30 ilçe ve büyükşehir adayı İYİ Parti'nin İzmir adayları kesinleşti! İşte 30 ilçe ve büyükşehir adayı

''Diyarbakır’ın Kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlamak üzere yapılacak yeni yolun isminin Şeyh Sait Bulvarı olacağını duyurdu.

AKP'nin kayyum Belediyesi'nin adını vermeyi düşündüğü kişiyi yakından tanıyalım.

HİLAFET İÇİN İSYAN ETMİŞTİR: Şeyh Sait, Cumhuriyet'e karşı saltanatı Laikliğe karşı hilafeti savunmuş, bu nedenle de 'isyan' etmiştir.

Şeyh Sait Kürtler adına değil, halifelik adına, yurttan kavulmuş saray adına, Vahdettin adına, İngiliz emperyalizmi yararına 'isyan' etmiş bir figürdür. Bugün AKP'li kayyumun yeni yapılacak olan yola Şeyh Sait'in ismini vermesi AKP'nin gerici ve Cumhuriyet düşmanı karakterini gözler önüne sermektedir.

MUSA ANTERLER, YILMAZ GÜNEYLER İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ: Bizler Diyarbakır'ın Komünist Kürtleri olarak kentimizin yollarında, sokaklarında, caddelerinde Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçilerin isimlerinin değil, aydınlıktan, eşitlikten, bağımsızlıktan, ilerlemeden yana olan Cîgerxwînlerin, Musa Anterlerin, Yılmaz Güneylerin isimlerini yaşatmak için mücadele edeceğiz.''

Kaynak: Utku ÇELİK